Grażyna Kulczyk – mecenas sztuki.

Data:
18.03.2007
Komentarzy:
23 »

Grażyna Kulczyk, do niedawna żona najbogatszego Polaka Jana Kulczyka. Obecnie najbogatsza Polka, według rankingu miesięcznika Forbes z majątkiem 2,5 mld zł.
Po skończeniu prawa, wyjściu za mąż i urodzeniu dzieci Grażyna Kulczyk postanowiła poświęcić się dzieciom. Trwało to kilkanaście lat. W tym czasie Jan Kulczyk zarabiał kolejne miliony angażując się w największe transakcje ostatnich lat, jakie miały miejsce w polskiej gospodarce.

 

Lata mijały, dzieci dorosły. Córka wyszła za mąż i uczyniła najbogatszą parę Polski dziadkami.
Począwszy od połowy lat 90-tych Grażyna Kulczyk swoją pracą z powodzeniem udowadnia, że nie jest tylko żoną najbogatszego Polaka, ale ma prawdziwy talent do interesów.
Przed kilkoma laty odkupiła od władz miasta Poznania „Stary Browar”, kompleks budynków z 150-letnią historią. W 2003 roku po remoncie i częściowej przebudowie została otwarta część handlowa „Stary Browar Sklep”. W ciągu zaledwie czterech lat Stary Browar stał się czymś więcej niż centrum handlowym w miejscu z bogatą historią. Stał się centrum kulturalnym Poznania. Odbywają się w nim liczne koncerty, wystawy, pokazy filmów.
Można śmiało powiedzieć, że Grażyna Kulczyk tchnęła nowe życie w zaniedbany przez lata browar.

 

Kolejnym krokiem w rozwoju Starego Browaru ma być wystawa prywatnych zbiorów Grażyny Kulczyk: obrazów, fotografii, rzeźb. Tym samym GK Collection ma być początkiem pierwszego w Polsce prywatnego muzeum sztuki współczesnej. Grażyna Kulczyk na brak pieniędzy nie może narzekać i może kupować większość interesujących ją dzieł. Tym bardziej cenne wydaje się udostępnienie jej zbiorów dla oczu masowego widza. Co komu przyjdzie z najpiękniejszych dzieł schowanych w sejfie?

 

Znane i popularne od lat jest wypełnianie biur, instytucji finansowych, kancelarii prawnych, obrazami znanych malarzy. Grażyna Kulczyk ozdabiała obrazami ściany biur należących do Kulczyk Holding. Taka ekspozycja jest jednak dostępna jedynie dla kontrahentów firmy. Obraz w biurze jest elementem dekoracji. Drogiej bo drogiej, ale dekoracji.

 

Złośliwych nie brakuje. Kulczykowie nie mają w Poznaniu łatwego życia. Mieszkańcy szepczą między sobą, że Poznań to miasto Kulczyków. Jest w tym sporo prawdy, gdyż udziały firm Kulczyków obejmują autostradę, salon Volkswagena, Stary Browar, a nawet klub piłkarski Lech Poznań. Z drugiej strony trudno się temu dziwić. Kulczykowie spędzili w Poznaniu połowę życia. Obecnie dzięki ich inwestycjom wiele osób w Poznaniu ma zatrudnienie. Czy tworzenie miejsc pracy nie jest cenniejsze niż próżna konsumpcja? Z pewnością jest.

 

Grażyna Kulczyk udowadnia, że pomimo olbrzymiego majątku ma pomysły i zapał do pracy. I co godne pochwały, podobnie jak wiele kobiet, żon lub byłych żon bogatych biznesmenów, ma własne życie i nie czerpie jedynie z faktu bycia Panią Kulczyk.

 • Podziel się wpisem: Wykop Facebook Blip

Komentarze

23 Responses to “Grażyna Kulczyk – mecenas sztuki.”

 • Skalsky

  Panie Tomaszu,
  jestem zaszokowany i zniesmaczony.
  W Pana pożytecznym, wyrosłym z zacnych idei portalu znajduje pean na cześć żony czołowego, pseudobiznesmena – człowieka, który zwielokrotnił rodzinną fortunę jako pośrednik sprzedawca polskich przedsiębiorstw??? Oczywiście, inteligentnie, w białych rękawiczkach…
  Czyżby nie wiedział jak działały przedsięwzięcia Pana Kulczyka? Czyżby nie znał Pan skandalu dotyczącego zakupu Starego Browaru? To był chyba ostatni biznesowy wyczyn Państwa Kulczyk… no chyba, że uwzględnić jeszcze sprawną ucieczkę z Kraju i rozwód…
  Cały portal możnaby poświęcić stratom gospodarczym i społecznym które wygenerowała czy zainicjowała działalność Kulczyka. Pani żona z pewnością ma w tym swój udział…
  A propos żony, czy czytał Pan doniesienia jak to Pani „Mecenas” nagradzała któregoś tam z rzędu klienta Snobistycznego Browaru… który niespodziewanie okazał się być jej osobistą koleżanką;-)
  Oczywiście jak każda bogata osoba Pani Kulczyk jest atrakcyjnym obiektem adoracji dla wszelkiej maści podlizuchów – chwalących jej liczne przymioty i liczących na jakiś ochłap z pańskiego stołu, dotacyjkę, reklamkę, rabacik albo zaproszenie na galę…
  … ale Pan???
  Brr…Ohyda…

  Kwiecień 29th, 2007 at 3:52 pm

 • poznanianka

  … jestem zniesmaczona , bardzo zniesmaczona, bardzo barzo zniesmaczona powyższa wypowiedzia !
  Brrrrrrrrr ….. OHYDA !!!!!
  myślę , że to po prostu ohydna zazdrość przemawia przez pana
  a fe , a fe !!!!!!!!!!!!!!!

  Kwiecień 30th, 2007 at 9:41 am

 • Joseph

  Sz.P Skalsky, Pańska wypowiedź prezentuje w jakim stopniu jesteś Pan zakompleksioną osobą. Kulczykowie mają swoje za uszami to prawda, ale gdyby Pani Kulczyk nie zbudowała SB nie było by ani miejsc pracy, ani poziom życia ludności by się nie podniósł.

  Maj 27th, 2007 at 3:13 pm

 • Gabriel

  Sz.P.Skalsky dla takie inwestycji jak Stary Browar miasto mogloby oddac grunt za darmo i wciaz bylaby to inwestycja niezmiernie korzystna. Nie wiem czy zwrocil pan uwage na to iz obiekt ten w przeciagu kilku lat stal sie jedna z izytowek miasta znana powszechnie w swiecie (koszta jakie miasto z wlasnej kasy musialo by poniesc za taka promocje w przeciagu kilkunastu lat zwrocilyby cene gruntow). A dodac nalezy ze Browar pelni tez funkcje centrum kultury, ktore rowniez zwykle finansowane sa z kasy miejskiej. Na zachodzie do podobnych inwestycji miasta doplacaja, a kwoty kilku milionow z perspektywy kilkudziesieciu lat sa naprawde niewielkie. Przykre jest to ze ludzie zamiast wdziecznosci za wykorzystanie prywatnych srodkow przez Pania Grazyne Kulczyk do stworzenia powszechnie dostepnego Centrum Kultury (w ktorym w wiekszosc wydarzen odbiorca moze uczestniczyc bezplatnie) ludzie okazuja zawisc, krotkowzrocznosc i niezrozumienie.
  Mam szczera nadzieje ze na przestrzeni najblizszych lat ludzie dojrzeja do szerszego spojrzenia na sprawe i wlasciwie docenia Osobe, ktora mimo przeciwnosci trwa w filantropijnej dzialalnosci

  Grudzień 20th, 2007 at 2:21 am

 • tomasz.bar

  Pani Kulczyk mogła oddać się próżnej konsumpcji a jednak wolała stworzyć Browar. Dała ludziom pracę i stworzyła centrum kultury jakiego mozna pozazdrościć. Nie bez powodu Stary Browar dostał nagrodę w światowym konkursie na centrum handlowe. Kulczyków można nie lubic za to, że mają pół Poznania poprzez różne spółki ale dopóki coś tworzą a nie niszczą to chyba lepiej niż mieliby wyjechać na stałe i konsumować swoje miliony poza Polską.

  Grudzień 29th, 2007 at 5:17 pm

 • bobi

  Niech robią co chcą Wy jesteście inni niż oni …? chyba nie wiec patrzcie na siebie a potem oceniajcie innych….

  Grudzień 30th, 2008 at 1:29 am

 • kinga

  podziwiam Panią, Pani Grażyno…

  Marzec 28th, 2009 at 11:28 am

 • Anonim

  ok

  Marzec 29th, 2009 at 7:01 pm

 • Anonim

  wygląda pani super.

  Marzec 29th, 2009 at 7:04 pm

 • Anonim

  ok pani się trzyma pozdrawiam i Wesołych Świąt wielkanocnych.

  Kwiecień 11th, 2009 at 10:38 pm

 • Przemyslaw Hermann

  Cieszmy sie ze mamy Panią Grazyne W Poznaniu,browar to nr.1 w Poznaniu milego dnia.

  Czerwiec 27th, 2010 at 7:27 pm

 • Tadeusz Chrzan

  Sadzę ,że Pani Kulczyk dobrze zapisuje sie i dobrze zapisze w Pamieci Polaków. Do doskonałości brakuje jej tylko założenia własnej Szkoły Wyższej, ktora za kilkadziesiąt lat mogła by się stać swietnym Prywatnym Uniwersytetem tak jak Uniwwersytety w USA co byłoby trwałym i dobrym pomnikiem oraz zapewniłoby jej pamięć po wsze czasy. A nauka zawsze poprawia ludziom poziom zycia.
  z powazaniem
  Tadeusz

  Grudzień 1st, 2010 at 4:29 pm

 • Anonim

  Treść komentarza

  Grudzień 1st, 2010 at 6:46 pm

 • jerzy Mikolajewski

  Lustracja majatkowa Kulczyków do ktorej mam nadzieje dojdzie wiele wyjasni.
  Podzielam opinie Pana Skalskiego.

  Kto zmienil Polske z rozeinietego kraju przemyslowego w potege agroturystyczna upodabniajac Polske do krajow kolonialnych?

  Styczeń 5th, 2011 at 1:04 am

 • Anonim

  Dzień Dobry.
  W jaki sposób można się spotkać z Panią Kulczyk, czy jest jakaś jakakolwiek szansa?
  Pozdrawiam.
  Marek.

  Marzec 30th, 2011 at 3:53 pm

 • mama

  Pani Grazyno podziwiam Pania za te osiagniecia ze wykorzystała Pani wszystkie mozliwości zwiazane z biznesem . J a prowadze hurtownie ODZIEZY ROBOCZEJ w Krakowie mam problemy finansowe utrzymuje cała rodzine SYNA , CÓRKA WNUŚ KSAWERY I ZIĘC NO I BEZDOMNE PIESKI mam długi , karty i nie moge sobie poradzic z ich spłata wszyscy chca od razu pracuje na to co mama ale to mało SZUKAM POMYSŁU NA ZYCIE MOJA CÓRKA JEST POSTUDIACH MGR>INŻ TECHNOLOG ZYWIENIA INIC JESTEM CHETNA DO PRACY MOGE RYĆ NOSEM CHCIAŁAM ZEBY BANK UDZIELIŁ MI JEDNEGO KREDYTU KONSOLIDACJE ALE TRZEBA MIEC CHODY LUB CUDU OCZEKIWAC. NIECH MI PANI PODPOWIE CO MOGE ZROBIĆ.

  Marzec 6th, 2012 at 8:59 am

 • `

  Treść komentarza

  Maj 13th, 2012 at 11:31 am

 • Joanna

  Nie rozumiem dlaczego niektórzy komentujący tak się oburzają. Pani Grażyna nie jest Janem Kulczykiem i to nie o jej mężu ten wpis. Przyznaje, wpis dodany tak trochę ni w 5 ni w 10. Dla nas, maluczkich, dobra to informacja że powstają nowe miejsca pracy.

  Czerwiec 14th, 2012 at 11:54 am

 • Tomasz

  Zazdrość przez wiele osób przemawia i tyle.
  Gdyby trwoniła pieniądze na imprezach jako pseudo celebrytka, żona miliardera przynajmniej byłaby ciekawa dla brukowców a tak. Nic. Robi coś ciekawego, wartościowego, a że biznesowo to się średnio składa to tylko pokazuje, że mając miliardy nie da się mieć gwarancji, że wypali. Jej nie zbraknie nigdy, ale Stary Browar może różnie skończyć.

  Czerwiec 14th, 2012 at 3:56 pm

 • prasowka

  Gazeta Wyborcza podała właśnie, że Grażyna Kulczyk kupiła w Londynie biurowiec. Może nie jakiś drapacz chmur, ale cena 200 mln zł jest spora. 4 piętra w Londynie jako przyczółek do czegoś większego? Kto wie. Swoją drogą ciekawe, że w Londynie a nie Warszawie? Czyżby stolica była tak przereklamowana i za droga dla kogoś kto szuka możliwości do inwestowania.

  Lipiec 5th, 2012 at 8:44 pm

 • Kantor Tychy

  Pewnie oburzenie wszystkich komentujących wynika z narodowej polskiej zazdrości… :-)

  Sierpień 2nd, 2012 at 2:32 pm

 • Kaszub

  A ja tam bym chciał by w Polsce było jak najwięcej ludzi bogatych.

  Październik 8th, 2012 at 3:30 pm

 • kredyt forum

  Rozwody w Polsce są drogie :)

  Wrzesień 5th, 2013 at 12:54 am

Odpowiedz:

 • Intensedebate
 • Connect
 • Twitter
 • OpenID

Wykonanie Serwisy internetowe