Wzrost podatku VAT, czyli Donald Tusk obchodzi 1000 dni swojego rządu.

Data:
15.08.2010
Komentarzy:
2 »

W minionym tygodniu minęło 1000 dni rządu pod kierownictwem premiera, Donalda Tuska.
W licznych komentarzach do tego wydarzenia pojawia się wiele głosów co do zaniedbań rządów Platformy Obywatelskiej w kwestii przeprowadzenia reform. I trudno się temu dziwić, gdyż przez blisko trzy lata rządów, PO niewiele zrobiła dla polepszenia stanu finansów państwa.

I w tym może tkwić tajemnica wciąż wysokich notowań PO w różnych sondażach. Dopóki  Platforma niewiele robi, a jeśli już robi to jest to nieodczuwalne dla przeciętnego obywatela, notowania są wysokie. Gorzej, że niedawny ruch z podwyżką podatku VAT może kończyć okres marazmu. Tyle, że od dawna zapowiadane reformy będą oznaczać raczej podwyżki podatków, likwidację ulg itp. zamiast sprawy kluczowej czyli cięcia wydatków i ograniczenia marnotrawstwa państwowych pieniędzy.

Prawdziwe mega oszczędności liczone w dziesiątkach miliardów złotych rocznie tkwią w KRUS i wcześniejszych emeryturach. Do pierwszego budżet, dopłaca rocznie blisko 16 mld zł, do emerytur prawie 20 mld zł. Łącznie daje to 36 mld zł. To 2/3 deficytu budżetowego.

Podwyżka podatku VAT od 1 stycznia 2011 roku jest właściwie przesądzona mając na uwadze, że obie partie koalicyjne są za. Ta podwyżka to tylko początek?
Tego należałoby się obawiać wsłuchując się w propozycje płynące z różnych środowisk.
Mowa tu przede wszystkim o likwidacji tzw. becikowego, zakończenie programu „Rodzina na Swoim” czyli dopłat do kredytów mieszkaniowych oraz bardzo groźnych jak wstrzymanie przelewania składek ZUS do OFE w następnych dwóch latach. Taki pomysł zrodził się w głowie minister pracy Jolanty Fedak. Zgodnie z założeniami zatrzymanie składek na dwa lata w ZUS dałoby dodatkowe 23 mld zł w budżecie. Pomysł bez dwóch zdań jest chory, gdyż znając nieudolność kolejnych rządów i brak chęci to prawdziwych reform, można być niemalże pewnym, że pieniądze zostałyby przejedzone i nigdy by nie wróciły do ZUS. Takie rozwiązanie to działanie doraźne z poważnymi konsekwencjami na przyszłości. Łatwe sięgnięcie do kieszeni przyszłych emerytów mogłoby stać się zaczątkiem do likwidacji OFE, które uważane są za nieefektywne i drogie.

Podwyżka podatku VAT niewiele da finansowo, a otwiera drogę do kolejnych podwyżek. Łatwe pieniądze dla budżetu państwa skłonią rząd do pozostawienia wyższych stawek na długie lata.
Pamiętamy ile było obietnic zniesienia tzw. podatku „Belki”. On też miał być przejściowy. Minęło tymczasem 9 lat a podatek ma się dobrze. Podobnie może być z VAT.

Zgodnie z wyliczeniami Ministerstwa Finansów planowana podwyżka VAT ma dać dodatkowo ok. 5 mld zł wpływów do kasy państwa. Kwota jest śmiesznie niska w porównaniu chociażby z tym, że deficyt budżetowy na ten rok zaplanowano na 52 mld zł. Mało tego, podwyżka VAT nie starczy nawet na pokrycie niedoboru jaki powstał z tytułu spadku wpływów z podatku CIT, czyli płaconego przez firmy. Ministerstwo Finansów na początku sierpnia opublikowało dane, z których wynika iż w roku podatkowym 2009, firmy wpłaciły do budżetu o 6 mld zł mniej niż rok wcześniej.

Obawiam się, że podwyżka VAT, za rok przyniesie kolejną. W rezultacie wzrosną ceny wielu towarów i usług, gdyż firmy nie będą chciały brać na siebie wyższego VAT. Spadnie na nie popyt i  zmniejszą się zyski firm. Wzrośnie więc bezrobocie. To pociągnie za sobą kolejny spadek popytu i dalszy spadek zysków firm. A stąd droga do kryzysu będzie prosta. Za 2-3 lata, gdy kraje UE na dobre wyjdą z kryzysu Polska dopiero w niego wpadnie. Co wówczas powie Donald Tusk, o ile będzie jeszcze u władzy? Że Polska z zielonej wyspy, oazy spokoju stała się dziurawym statkiem podczas sztormu? Niełatwo będzie się przyznać do błędów, a jeszcze trudniej mamić swoich wyborców?

 • Podziel się wpisem: Wykop Facebook Blip

Komentarze

2 Responses to “Wzrost podatku VAT, czyli Donald Tusk obchodzi 1000 dni swojego rządu.”

 • Wzrost podatku VAT, czyli Donald Tusk obchodzi 1000 dni swojego rządu. | Soclen News

  [...] post by tomasz.bar Zapraszamy do zapoznania si Sierpień 15th, 2010 Być może zainteresują Cię też: [...]

  Sierpień 16th, 2010 at 1:43 am

 • Przemyslaw Hermann

  Rzad idzie w dobra strone, oczywiscie Pis krytykuje bo sam jak rzadzil to nic nie zrobil, tylko skłucił Polakow,posegregowal ich na prawych i nie prawych,Polska jak narazie kryzysu jako takiego niema,jak Grecja i inne kraje pozdrawiam rzad i trzymam kciuki Przemo z Poznania

  Luty 25th, 2012 at 9:01 pm

Odpowiedz:

 • Intensedebate
 • Connect
 • Twitter
 • OpenID

Wykonanie Serwisy internetowe