Komisja Nadzoru Finansowego chce promować dowolność w polityce informacyjnej spółek z GPW.

Data:
22.10.2010
Komentarzy:
3 »

Rewolucja czy krótkowzroczność? Pomysł Komisji Nadzoru Finansowego, Giełdy Papierów Wartościowych i Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych aby zlikwidować w dużym stopniu obowiązek informowania inwestorów o zdarzeniach jakie mają miejsce w spółkach można uznać z swojego rodzaju „bombę”.

Propozycja może wydać się o tyle dziwna, że sama KNF regularnie nakłada na spółki kary m.in. właśnie za niewypełnianie obowiązku informowania o ważnych wydarzenia w spółkach. Wszyscy pamiętamy przypadki niedoinformowania rynku o transakcjach na tzw. opcjach walutowych, które to dotyczyły kilku spółek w 2009 roku. Podobne sytuacje dotyczące różnych zdarzeń w firmie zdarzają się regularnie i oznaczają dla:
– spółek – kary finansowe,
– inwestorów – dawkę niepotrzebnych nerwów.

Trudno powiedzieć co kierowało Komisją Nadzoru Finansowego skoro wpadła na tak kontrowersyjny pomysł. Nadmiar pracy czy presja aby ułatwić spółkom dostęp do rynku giełdowego? Nie jest tajemnicą, że to właśnie prowadzenie określonej polityki informacyjnej wobec inwestorów jest dla wielu spółek zbyt dużym obciążeniem aby udać się na GPW.
Nie należy jednak zapominać, że to dzięki inwestorom nabywającym ich akcje trafiają one do notowań giełdowych i mają kapitał na realizację określonej strategii rozwoju.

Warto podkreślić, że polityka informacyjna jest jednym z kluczowych czynników wpływających na decyzję inwestorów o kupnie akcji danej spółki. Nietrudno sobie wyobrazić sytuację, w której inwestorzy nabywają walory spółki X, a następnie niczego nie świadomi czekają na raport okresowy. Kiedy już takowy ujrzy światło dzienne, dowiadują się, że spółka poniosła duże straty. Brak informacji o transakcjach, inwestycjach spółki itp. stwarza duże poczucie niepewności wobec inwestycji. Dodajmy do tego rolę insiderów czyli osób wtajemniczonych w sytuację spółki i już mamy do czynienia z uprzywilejowaniem wąskiej grupy osób ze spółki wobec pozostałych inwestorów. Wiedza o tym czy spółka zarabia czy też traci daje potężną przewagę gdyż pozwala ubiec pozostałych posiadaczy akcji i np. sprzedać akcje tuż przed podaniem fatalnych dla spółki informacji. I odwrotnie, znajomość informacji bardzo korzystnych dla firmy pozwala zakupić akcje nim zrobią to inni. W ten sposób co niektórzy mogą zarobić krocie.

Sami zainteresowani czyli zarządy spółek giełdowych nie są wcale zachwycone możliwościami jakie stara się przed nimi otworzyć KNF. I chwała tym, którzy są przeciw takim rozwiązaniom.
Podobne zdanie ma część przedstawicieli instytucji sektora finansowe z TFI i OFE na czele. I trudno im się dziwić. Zarządzają miliardami złotych z czego część ulokowana jest w akcjach spółek notowanych na GPW.
Zezwolenie na dużą dowolność w prowadzeniu polityki informacyjnej w wielu przypadkach może prowadzić do sporych nadużyć ze strony niektórych spółek. Skoro spółki miałyby same decydować o czym informują inwestorów a o czym nie, do uszu inwestorów docierałyby jedynie dobre informacje. A przecież w spółkach różnie bywa. W skrajnych przypadkach zarząd informuje, że w spółce jest wszystko w porządku by za kilka tygodni wystąpić z wnioskiem o upadłość spółki. Jak wówczas mogą poczuć się akcjonariusze?

Inwestorzy zarówno ci duzi: TFI, OFE jak i drobni powinni mieć pełne prawo wiedzieć co robi spółka. Trzeba pamiętać, że OFE inwestują pieniądze przyszłych emerytów. Kilka wpadek inwestycyjnych na spółkach kpiących sobie z akcjonariuszy może jeszcze bardziej utrudnić proces inwestycyjny. A co to oznacza dla wysokości przyszłych emerytur z OFE nie muszę chyba pisać.

To samo dotyczy drobnych inwestorów, których na GPW jest jak na lekarstwo. Wprowadzenie dużej dozy niepewności co do sytuacji w danej spółce z pewnością nie zwiększy zainteresowania giełdą jako miejsca do pomnażania oszczędności.

  • Podziel się wpisem: Wykop Facebook Blip

Komentarze

3 Responses to “Komisja Nadzoru Finansowego chce promować dowolność w polityce informacyjnej spółek z GPW.”

Odpowiedz:

  • Intensedebate
  • Connect
  • Twitter
  • OpenID

Wykonanie Serwisy internetowe