Ruszyła porównywarka ofert operatorów komórkowych

Data:
03.09.2011
Komentarzy:
2 »

Kilka dni temu pojawiła się na rynku porównywarka usług telefonii GSM.
Nie jest to wprawdzie zupełnie nowa porównywarka a narzędzie dodane do znanej na rynku porównywarki finansowej www.eBroker.pl, ale zasługuje na kilka słów komentarza.

Porównywarki nie są na naszym rynku nowością, znane są od kilku lat i radzą sobie całkiem nieźle. Największą popularność zdobyły oczywiście porównywarki produktów z wielu kategorii: Ceneo.pl, Nokaut.pl
Liczną rzeszę użytkowników mają również porównywarki finansowe m.in. www.TotalMoney.pl , Comperia.pl oraz ubezpieczeniowe np. Inseco.pl
Sukces pierwszych przedstawicieli branży kusi kolejnych i tak powstają konkurencji z czego można się tylko cieszyć bo nic nie tak nie ułatwia decyzji o zakupie jak możliwość porównania ceny w kilku miejscach.

W ostatnim czasie pojawiają się również porównywarki sklepów z żywnością tzw. e-spożywczaków. Im więcej takich sklepów tym klientom trudniej zorientować się w faktycznej ofercie i ocenić ich atrakcyjność. Z pomocą przychodzi im właśnie porównywarka.

Wróćmy do samej porównywarki eBroker.pl. Na rynku działają już porównywarki samych telefonów komórkowych, ale brakowało oferty łączącej wybór telefonu plus abonamentu jako pełnej usługi. Jak wiadomo każdy z 4 operatorów komórkowych posiada w ofercie kilkanaście telefonów i kilka taryf. Wysokość ceny za telefon jest ściśle związana z wysokością płaconego abonamentu. Dzięki porównywarce użytkownik dostaje możliwość dopasowania oferty według potrzeb i możliwości finansowych.

Sama operacja porównania wydaje się bardzo prosta i zawiera się w 4 krokach.
W pierwszym dokonujemy wyboru marki telefonu, który chcielibyśmy kupić.
Załóżmy, że będzie to HTC. Po wybraniu marki ukazuje się lista dostępnych modeli telefonów.
Po wybraniu modelu ukazuje się lista ofert zawierająca:
– cenę aparatu w danym abonamencie,
– wysokość miesięcznego abonamentu,
– ilość minut na rozmowy w ramach abonamentu

Na sam koniec ukazuje się nam ciekawe zestawienie obejmujące łączny koszt oferty, na który składa się:
– cena telefonu,
– opłata za aktywację,
– wysokość abonamentu x 24 mce

Kiedy zerkniemy na listę dostępnych ofert od razu widać ogromne różnice w cenach telefonów w poszczególnych abonamentach. Przykładowo telefon HTC Wildfire S można nabyć za 1 zł, ale przy abonamencie min. 69 zł miesięcznie. Jeśli chcemy płacić minimalny abonament 29 zł na mc telefon kosztuje już – 849 zł. Widać więc, że jest z czego wybierać i porównywarka jest cennym narzędziem.

Dostajemy więc sporą porcję informacji za wyjątkiem tego, który operator oferuje wybraną przez nas opcję. Ta informacja jest ukryta.
I to właściwie jedyna rzecz jaka może się nie podobać, gdyż aby dowiedzieć się, który operator oferuje wybraną przez nas opcję należy pozostawić adres e-mail. Wygląda to tak, że porównywarka spełnia jednocześnie stronę do budowania listy mailingowej. Listy, którą w przyszłości będzie można wykorzystać do oferowania innych usług. Nietrudno się domyśleć, że w przypadku eBrokera, będą to produkty finansowe. Będzie to źródło dochodu ponadto co porównywarka zamierza zarabiać na kojarzeniu klientów z operatorami komórkowymi

Przeglądając porównywarkę można zadać sobie pytanie.
Ilu klientów będzie, lub może być zainteresowanych jej usługami?
Mając na uwadze, że Polacy mają ponad 40 mln tel. komórkowych rynek jest już mocno nasycony. Sieci komórkowe walczą między sobą i przeciągają na swoją stronę klientów z innych sieci. Robią to za sprawę dużych rabatów, dopłat do aparatów, dodając pakiety minut, SMS, MMS itd.
Jednym słowem robią co mogą aby pozyskać klientów do siebie. Operator Play słynie już z tego, że najwięcej klientów pozyskuje z innych sieci. Na ile to jest dla niego opłacalne to osobna sprawa.

Porównywarka wydaje się skierowana więc do ściśle określonej grupy klientów.
Mam tu na myśli klientów zupełnie nowych, którzy jeszcze nie posiadają telefonu. Klienci przedłużający umowę lub planujący zmienić operatora dostają zazwyczaj lepsze, niższe ceny telefonów i rabaty na abonament. Tego na chwilę obecną porównywarka nie oferuje.

Nie pozostaje nic innego jak obserwować jej rozwój i liczyć na wprowadzenie nowych funkcjonalności. Wówczas ma szansę przyciągnąć do siebie klientów, którzy zrobią na stronie coś więcej niż jednorazowe porównanie ofert. Strona www porównywarki znajduje się tutaj.

  • Podziel się wpisem: Wykop Facebook Blip

Komentarze

2 Responses to “Ruszyła porównywarka ofert operatorów komórkowych”

Odpowiedz:

  • Intensedebate
  • Connect
  • Twitter
  • OpenID

Wykonanie Serwisy internetowe