Zimny prysznic dla posiadaczy „struktur” opartych o kursy giełdowe

Data:
20.10.2011
Komentarzy:
1 »

Marcin Krasoń, analityk firmy Open Finance sporządził właśnie zestawienie wyników produktów strukturyzowanych powiązanych z rynkiem akcji, które miały swoją zapadalność w ostatnich tygodniach. Jedno zerknięcie na zestawienie pokazuje, że zdecydowana większość inwestorów nie ma powodów do zadowolenia. Mało tego, kilka procent z nich straciło po kilka, kilkanaście procent zainwestowanego kapitału.

Ktoś może powiedzieć, że kiedy giełdy spadają tracą prawie wszyscy, zarówno posiadacze akcji, jak również inwestujący w fundusze inwestycyjne mające część swoich aktywów ulokowanych w akcjach. W dużej części to prawda. Produkty strukturyzowane były do niedawna traktowane jako inwestycje względnie bezpieczne. Jeśli nie dawały kokosów to przynajmniej zapewniały zwrot zainwestowanego kapitału. Pesymista może zawsze powiedzieć, że zwrot kapitału to realna strata bo pieniądze zamiast zarabiać na lokacie terminowej przeleżały bezczynnie rok czy dwa, z drugiej strony zwrot kapitału w niepewnych czasach spadków indeksów giełdowych można uznać za swojego rodzaju sukces.

Tak czy inaczej inwestorzy, którzy zainwestowani w struktury oparte o kursy akcji i indeksy giełdowe mieli wyjątkowego pecha ponieważ trafili na fatalny okres kilkunastoprocentowej przeceny na większości światowych parkietów.

Czytając dalej zestawienie widać jak dużo szczęścia trzeba było mieć aby wyjść na takiej inwestycji lepiej niż na lokacie.
Spośród 39 produktów strukturyzowanych zysk przyniosło 13, w tym zaledwie 2 pozwoliły zarobić ok 10%.
22 struktury pozwalały zachować zainwestowany kapitał, a 4 przyniosły straty. Niechlubny rekordzista zubożył nabywców o prawie 18%.

Podsumowując, inwestowanie w struktury oparte na indeksach akcji jest mocno uzależnione od momentu ich zakończenia. Trafienie w tzw. górkę na rynku może dać zyski rzędu 30-50% ale trafienie w spadki może zaboleć, zwłaszcza jeśli wybrało się strukturę z 90% gwarancją kapitału. Posiadacze produktów strukturyzowanych ze 100% gwarancją kapitału mają powody do zadowolenia. Przetrwali giełdową zawieruchę bez uszczerbku dla portfela w odróżnieniu od inwestorów z akcjami na rachunku. Taka lekcja z pewnością przyda się na przyszłość.

Pełny raport o wynikach produktów strukturyzowanych można znaleźć tutaj:

produkty strukturyzowane, Open Finance, gwarancja zainwestowanego kapitału, fundusze inwestycyjne

  • Podziel się wpisem: Wykop Facebook Blip

Komentarze

One Response to “Zimny prysznic dla posiadaczy „struktur” opartych o kursy giełdowe”

Odpowiedz:

  • Intensedebate
  • Connect
  • Twitter
  • OpenID

Wykonanie Serwisy internetowe