Banki pogarszają oferty pomimo niezmienionych stóp procentowych NBP.

Data:
09.02.2012
Komentarzy:
2 »

Na dzisiejszym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej pozostawiła ona główne stopy procentowe bez zmian. Dla przypomnienia: stopa referencyjna wynosi 4,5%. RPP nie ma łatwego życia.

Z jednej strony inflacja pozostaje na wysokim poziomie, z drugiej zaś strony coraz więcej sygnałów z gospodarki przemawia za spadkiem tempa wzrostu PKB. To oznaczać może, że w najbliższych miesiącach RPP będzie raczej obniżać stopy aby dać gospodarce impuls do wzrostu, a przynajmniej ograniczyć jej spowalnianie. O wzroście PKB rzędu 4% rocznie, możemy w każdym razie zapomnieć.

Co decyzja RPP może oznaczać dla posiadaczy kredytów, a co dla oszczędzających na lokatach?

Stawki WIBOR od, których zależy oprocentowanie kredytów nie ulega zatem zmianie.
Gorzej sprawa wygląda z marżą kredytową, którą niektóre banki zaczęły podnosić.
Dotyczy to wprawdzie nowych klientów ale zawsze. Kredyty stały się trudniej dostępne a zatem droższe. Dla osób planujących zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego nie są to dobre wiadomości.

Pewną ulgą dla kredytobiorców zadłużonych w walucie może być ostatnie umocnienie złotego zarówno do euro jak i franka szwajcarskiego a więc walut, w których zaciągniętych jest kilkaset tysięcy kredytów. Pozostaje mieć nadzieję, że obecne kursy utrzymają się choć kilka tygodni.

Posiadacze lokat muszą, przynajmniej na jakiś czas przywyknąć do nieco gorszej oferty jeśli chodzi o wysokość oprocentowania. Lokaty na 8%, które jeszcze nie dawno kusiły klientów znikają wraz ze zbliżającym się definitywnie końcem lokat antybelkowych. Kolejne banki wprowadzają do swojej oferty modyfikacje, w większości na niekorzyść klientów.

Klientom pozostaje czekać i obserwować ruchu poszczególnych banków. Niewykluczone, że już wkrótce będziemy mieć na rynku nową wojnę na depozyty bankowe.
Po zniknięciu lokat obchodzących podatek Belki, banki będą chciały jak nie zawalczyć o nowych klientów, to choć utrzymać już pozyskanych.
A to kosztuje. Wyższe oprocentowanie to najlepszy wabik.
W niedalekiej perspektywie odbędzie się prawdopodobnie długo oczekiwany rebranding związany z przejęciem Polbanku przez Raiffeisen Bank.
Można być pewnym sporej kampanii reklamowej, której częścią będzie dobrze oprocentowana lokata opatrzona wizerunkiem naszej królowej nart, którą bez cienia wątpliwości jest Justyny Kowalczyk.
Trzeba przyznać, że lepszego symbolu sukcesu niż nasza mistrzyni Raiffeisen nie mógł sobie wymarzyć. Lokata mistrzowska – nazwa wydaje się idealną do zajęcia wysokiej pozycji w rankingach lokat.

Jak widać, decyzja RPP o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian, wcale nie pozostaje taka neutralna. Banki starają się uprzedzać przyszłe decyzje RPP i już dziś zabezpieczać sobie wyższe zyski poprzez wspomniane podwyżki marż kredytowych. Posiadacze lokat z kolei nie powinni zbyt przywiązywać się do jednego banku. Konkurencja na lokaty sprawi, że warto będzie poświęcić chwilę na porównanie ofert i rankingów lokat.

  • Podziel się wpisem: Wykop Facebook Blip

Komentarze

2 Responses to “Banki pogarszają oferty pomimo niezmienionych stóp procentowych NBP.”

Odpowiedz:

  • Intensedebate
  • Connect
  • Twitter
  • OpenID

Wykonanie Serwisy internetowe