Internetowe kantory realnym zagrożeniem dla tracyjnych placówek wymiany walut?

Data:
13.02.2012
Komentarzy:
32 »

Internetowe kantory wyrastają niczym grzyby po deszczu. Każdy próbuje zdobyć jak największą liczbę klientów szukających możliwości tańszego zakupy walut. Grupą docelową internetowych kantorów są w chwili obecnej głównie posiadacze kredytów walutowych, którzy na skutek słabości krajowej waluty płacą sporo wyższe raty niż jeszcze rok temu. Osób takich jest blisko milion, a łączna wartość kredytów mieszkaniowych szacowana jest na 310 mld zł.

Jest zatem o kogo zawalczyć. W myśl zasady, „kto pierwszy – ten lepszy”, każdy z podmiotów stara się zdobyć i przyzwyczaić do siebie klienta. Ci ostatni mają w czym wybierać. Na rynku działają obecnie m.in. cinkciarz.pl, internetowykantor.pl, inkantor.pl, kantoronline.pl, walutomat.pl. walutobox.pl, kolejni gracze z pewnością pojawią się lada dzień.

Zaletą internetowych kantorów prócz korzystniejszych kursów są przede wszystkim wygoda, oszczędność czasu i bezpieczeństwo gotówki. Całą operację wymiany waluty przez internet możemy przeprowadzić na spokojnie z domowego komputera, nie marnując czasu na szukanie kantoru i stanie w niemałej czasem kolejce. Korzyścią z internetowych kantorów jest niższa comiesięczna rata kredytu mieszkaniowego. Jak wynika z danych internetowykantor.pl jego klienci wymienili w 2011 rok waluty o wartości 1,1 mld zł, oszczędzającym przy tym 15 mln zł. Daje to zatem ponad 1% oszczędności. Kwota 1,1,mld zł obrotu wydaje się olbrzymia jak na bądź co bądź niewielką platformę mającą 25 tys. klientów. Najlepiej to świadczy o potencjalne rynku.

Kilka dni temu Komisja Nadzoru Finansowego podała do wiadomości informację, z której wynika iż 300 tys. kredytów we frankach szwajcarskich ma wartość wyższą niż wartość zakupionej dzięki  niemu nieruchomości. Te 300 tys. rodzin znalazło się w swojego rodzaju pułapce. Jedyne co mogą zrobić to szukać sposobu aby płacić niższe raty do czasu, aż kurs franka wróci do poziomu poniżej 3 zł co stanowiłoby ulgę kieszeni.

Banki widząc co się dzieje nie siedzą bezczynnie.
Równolegle do rozwoju internetowych kantorów powstaje ich bankowa konkurencja w postaci platform wymiany walut. Takie platformy posiada już m.in. Alior Bank (Autodealing), Raiffeisen Bank (R-Dealer),  BNP Paribas  (Deal on Planet). Swoją platformę uruchomiło również biuro maklerskie TMS Brokers pod nazwę GoCash.pl.

Platformy wymiany walut stworzone przez banki wydają się mieć jedną przewagę nad pozostałymi. Nawet jeśli oferują nieco gorsze kursy walut należą do banków a więc do instytucji powszechnie znanych i co bardzo ważne, pozostających pod nadzorem finansowym. Łatwiej im tym samym bez obaw powierzyć pieniądze. Szybki rozwój internetowych kantorów wcześniej czy później może spowodować pojawienie się na rynku podmiotu, który postanowi skorzystać na modzie i zwyczajnie oszukać swoich klientów.

Takie rzeczy zdarzają się w przypadku e-sklepów czy chociażby dość popularnych w Polsce agencji tanich płatności. Najbardziej skrajna sytuacja to taka,  w której podmiot zbiera od klientów pieniądze i zwyczajnie znika z nimi. Chyba najbardziej znaną tego typu sprawą jest agencja „Grosik”, która działała w Polsce kilka lat temu, a jej właściciele przywłaszczyli sobie 1,7 mln zł, które klienci przeznaczyli na opłaty rachunków za pośrednictwem agencji. W sprawie właścicieli „Grosika” pod koniec 2011 roku zapadły wyroki sądowe.

Pozostaje mieć nadzieję, że wśród internetowych kantorów nie trafią się takie przypadki, ale zdrowy rozsądek zawsze jest w cenie. Jeśli decydujemy się na skorzystanie z usług internetowego kantoru sprawdźmy jego historię. Zerknijmy do internetu, poszukajmy informacji, opinii itd. Każdy znany podmiot ma swoją historię w Google. Jeśli na rynku będzie działało 20-30 podmiotów łatwiej

o wpadkę i wybór dopiero co powstałego kantoru o nieznanej marce. Lepiej poczekać i zwrócić się do tych o ugruntowanej pozycji.

Co dalej?
Internetowe kantory po zdobyciu odpowiednio dużej ilości klientów z pewnością będą dążyć do zaoferowania kolejnych usług. Sama wymiana waluty przez klienta raz w miesiącu by opłacić ratę kredytową to dla nich zbyt mało. Możliwości są spore jak chociażby pomoc w uzyskaniu lepszego kursu dla waluty spoczywającej na lokacie walutowej, lub potrzebnej do założenia tejże lokaty.
To najprostsza z form wykorzystania internetowych kantorów jako pomocy w decyzjach inwestycyjnych.

Innym, prostym w zastosowaniu przykładem może być tańsze zakupienie waluty i przelanie jej na konto walutowe przez wakacjami poza krajem. Możemy wówczas płacić kartą dołączoną do konta lub wypłacać walutę z bankomatu w innym kraju.

Z pewnością też uda się części podmiotów zainteresować klientów inwestycjami w zagraniczne fundusze inwestycji, których jednostki wyrażone są w walucie. Niejednokrotnie w takich inwestycja o końcowym wyniku decyduje właśnie kurs zakupu i sprzedaży jednostek uczestnictwa. Jeśli uda się możliwie tanio nabyć walutę i drożej ją sprzedać niż w banku zysk może być wyższy o 2-3% a to sporo biorąc pod uwagę chociażby oprocentowanie lokat bankowych.

internetowy kantor, platforma wymiany walut, autodealing,  cinkciarz.pl, internetowykantor.pl, inkantor.pl, kantoronline.pl, walutomat.pl, walutobox.pl

 • Podziel się wpisem: Wykop Facebook Blip

Komentarze

32 Responses to “Internetowe kantory realnym zagrożeniem dla tracyjnych placówek wymiany walut?”

 • Internetowe kantory realnym zagrożeniem dla tracyjnych placówek wymiany walut? | Soclen News

  [...] post by tomasz.bar Zapraszamy do zapoznania si Luty 12th, 2012 Być może zainteresują Cię też: Polskie [...]

  Luty 13th, 2012 at 8:53 am

 • Anonim

  Wszyscy tak się boją tej internetowej wymiany. A to tylko lęk przed nowym i nieuniknionym. Niedługo obrót bezgotówkowy wzrośnie klikukrotnie i płatność gotówka stanie się rzadkością. Teraz bezpieczniej jest przelać kasę przez internet niż ganiać z nie wiadomo jaką gotówką.

  Luty 13th, 2012 at 12:43 pm

 • tomasz.bar

  Gotówka nie zniknie. Pamiętajmy o armii osób po 60-ce które nie mają i nie będą miały styczności z internetem.
  Poza tym masa ludzi mieszka w małych miejscowościach i wsiach, w których trudno się spodziewać aby w każdym warzywniaku mieli terminal do kart. Inna sprawa, że takie kantory internetowe maja szansę na dobre się zadomowić bo dają ludziom wymierne korzyści, a nie są jedynie sezonową modą. Trafiły w potrzeby kredytobiorców a teraz mogą myśleć o kolejnych udogodnieniach.

  Luty 13th, 2012 at 10:36 pm

 • Józef K.

  Faktycznie kantory internetowe robią furorę, ale tradycyjne pewnie nigdy nie znikną. Ja wszystko załatwiam w Internecie, bo mam stały dostęp i wszystko pod ręką, więc siłą rzeczy waluty też wymieniam w internetowym. Aktualnie korzystam z fritzexchange.pl bo spełnia moje oczekiwania. Ma duży wybór walut, korzystne kursy i ubezpieczone transakcje. Kupuję przede wszystkim CHF na spłatę kredytu, ale nie lubię się rozdrabniać, kiedy wybieram się za granicę, wiem, że szybko i bez problemu wymienię waluty w tym samym sprawdzonym kantorze

  Luty 20th, 2012 at 12:27 pm

 • Anonima

  Może ktoś ma pomysł, jak najtaniej i najlepiej zakupić np. funty na prezent dla wnuka i przelać je na jego konto młodzieżowe w UK?
  Moje drugie pytanie dotyczy zakupu walut w internetowym kantorze. Jak odebrać fizycznie gotówkę w walucie? Nie mam konta walutowego w żadnym banku. Może to głupie pytania, ale ja nie wiem jak to zrobić?

  Luty 20th, 2012 at 5:08 pm

 • Adam

  narobiło się tych kantorów co nie miara. mam tylko nadzieje ze to nie bedzie kolejny wałek. przed wymianą lepiej poczytać sobie komentarze. znalazłem np takie forum : forum.e-kantory.pl.

  Luty 27th, 2012 at 1:29 am

 • Tomek

  kantory internetowe znajdziesz na porównywarce e-kantorów strefawalut.pl fajna, bardzo intuicyjna stronka

  Maj 7th, 2012 at 3:04 pm

 • Tomek

  o tym jak wybrać dobry kantor internetowy piszą np. na kantorinternetowy.blox.pl

  Maj 26th, 2012 at 10:40 am

 • Kantor Tychy

  I tak zanim ludzie zaufają internetowym kantorom minie jeszcze bardzo dużo czasu, ale faktycznie chyba ta branża ma duży potencjał. Dobre kursy walut, zawsze aktualne, niskie wydatki na personel…

  Czerwiec 28th, 2012 at 7:36 pm

 • Andzia

  Myślę, że prędzej czy później tak się stanie, że ludzie już tylko przez internet będą wymieniać walutę, bo o ile to jest wygodniejsze i szybsze. Z czasem ludzie przekonają się, że nie jest to nic strasznego czego można się obawiać i że tak samo jak np do robienia przelewów bankowych tak i przekonają się do wymiany waluty przez internet

  Styczeń 9th, 2013 at 10:07 pm

 • Marcy

  jest tez inna porównywarka kantorów, chyba nuiedawno ruszyła: kurencja.com

  Marzec 17th, 2013 at 2:57 pm

 • kantor solec

  Według mnie kantory internetowe mogą stanowić zagrożenie dla kantorów stacjonarnych, ale nie do końca tak musi być bo jeśli kantor jest dobry to czy jako ten internetowy czy jako stacjonarny będzie miał klientów, A najlepsze kantory to takie, które mają te dwie możliwości na raz, czyli że klient sam może wybrać czy chce wymienić walutę przez internet czy w placówce.

  Maj 22nd, 2013 at 8:55 pm

 • baśkaa

  Nawet bardzo realnym, wydaje mi się, że coraz więcej osób korzysta z tego sposobu wymiany walut. To o wiele bardzo wygodne niż stanie w kolejce w kantorze stacjonarnym.
  Bardzo dobrym rozwiązaniem są też porównywarki kantorów internetowych, sama korzystam przed wymianą waluty i nigdy się nie zawiodłam. Bardzo fajna sprawa a tym bardziej, że można na niej zyskać. Teraz korzystam z kantorbox.pl bo mają wszystkie aktualne kursy z podanych kantorów. Na niektórych porównywarkach nie zawsze się one zgadzały.

  Styczeń 14th, 2014 at 5:46 pm

 • bursztynek

  W kantorze kolejki to raczej rzadkość. Po drugie Amber Gold też był korzystniejszy od banków i dawał niespotykane oprocentowanie. Potem ludzie płakali

  Styczeń 31st, 2014 at 3:16 pm

 • Pola

  Zgadzam się z artykułem. Teraz rzadko kto wymienia pieniądze w bankach, coraz rzadziej też w kantorach internetowych. Świat teraz głównie korzysta z internetu, dlaczego więc nie miałby wykorzystać jego potencjału. Ja korzystam z kantoru online i wspomagam się dodatkowo porównywarką kantorów internetowych. Obecnie korzystam z kantorbox.pl bo wcześniejsze porównywarki mnie zawiodły.

  Luty 23rd, 2014 at 9:20 pm

 • konto internetowe

  Faktycznie kantory internetowe robią furorę, ale tradycyjne pewnie nigdy nie znikną, zapotrzebowanie jest na obydwa typy. Ja wszystko załatwiam w Internecie, bo mam stały dostęp i wszystko pod ręką

  Marzec 18th, 2014 at 10:32 pm

 • Vlaadek

  Moim zdaniem tradycyjne, stacjonarne kantory będą w coraz gorszej sytuacji – trochę jak księgarnie, które być może się utrzymają, ale będzie ich coraz mniej

  Kwiecień 24th, 2014 at 3:30 pm

 • Libil

  No i ja się zgodzę z tym, że tradycyjne kantory odchodzą do lamusa. Nie wiem jeszcze po co właściciela się w to bawią i otwierają nowe. Teraz każdy ma Internet, więc nikt nie będzie już sobie zawracał głowy stacjonarkami. Sam odkąd odkryłem Amronet, nawet nie zauważam stacjonarek na mieście.

  Lipiec 13th, 2014 at 6:25 am

 • Kamil Więcek

  Owszem są poważną konkurencją dla stacjonarnych, czemu wcale się nie dziwię. Nie dziwię się tym samy, że ludzie coraz chętniej z nich korzystają. Wymiana online to niższe kosztu, korzystniejsze kursy, więcej elastyczności i pełna wygoda. Sam się przekonałem, że warto od kiedy zacząłem wymieniać przez Amronet.pl.

  Czerwiec 2nd, 2015 at 11:07 pm

 • remigiusz

  Znam tę platformę, nawet dość dobrze..no i…od dobrej strony. Usługi kant0rowe Amronet są mi przydatne na co dzień w związku z finansami firmy i to się super sprawdza. Wymieniam walutę znacznie sprawniej niż wcześniej, tradycyjnym sposobem. Do tego taniej. Czasem po własnym kursie, ale najczęściej po najlepszym, dostępnym bo zależy mi aby środki jeszcze tego samego dnia znalazły się na rachunku.

  Lipiec 9th, 2015 at 12:02 am

 • igor

  Nie wyobrażam sobie chodzenia do kantoru kilka razy w tygodniu, a gdyby nie internetowe, musiałbym, bo często płacę zagranicznym kontrahentom w EUR. Teraz korzystam z platformy Amronet i to znacznie upraszcza sprawę, nie ma problemu z błyskawicznym przewalutowaniem ani szybkim, tanim pzrelewem do dowolnego banku.

  Listopad 20th, 2015 at 12:48 am

 • bertaa3

  Jeśli chodzi o kantory stworzone pod kątem firm i ich potrzeb to ja najwyżej oceniam Amronet ( http://www.amronet.pl). Tutaj szczególnie dobrze dbają o klienta firmowego, jest szybki i wygodny dostęp do faktur, niska prowizja, obsługa bardzo profesjonalna.

  Marzec 24th, 2016 at 12:02 pm

 • adam kowal

  Wymieniam na http://www.KantorEkspert.pl oszczędzam czas ponieważ kantor posiada konta w wielu bankach i pieniądze bo ich kursy są zawsze konkurencyjne a sprawdziłam już wiele kantorów on line. No i oczywiście mogę telefonicznie negocjować dla mnie super polecam

  Lipiec 26th, 2016 at 11:24 am

 • Adam Bielik

  Kantory internetowe są dużo lepsze od stacjonarnych. To tylko kwestia czasu, kiedy wyprą stacjonarne z rynku. Stanie się tak dlatego, że mają one dużo korzystniejszą dla klienta ofertę oraz oferują znacznie większą wygodę transakcji. Sam korzystam z usług kantoru Amronet – moim zdaniem najlepszego kantoru online na rynku, warto sprawdzić jego ofertę :)

  Wrzesień 26th, 2017 at 7:39 pm

 • Karol Nowacki

  Kantory internetowe są świetne, ponieważ umożliwiają nam szybką wymianę walutową bez wychodzenia z domu. Osobiście korzystam z usług Amronet, który jest obecnie najlepszym kantorem na polskim rynku. Warto skorzystać, ponieważ ma on najlepsze kursy.

  Październik 31st, 2017 at 10:24 am

 • Karol

  Jak się przekonaliśmy czas od momentu napisania posta do teraz sam dał odpowiedź na pytanie zawarte w temacie. Kantory internetowe zawojowały rynek w ostatnich latach. Może nie wykończyły swoich stacjonarnych odpowiedników, ale na pewno dały im w kość. Obecnie najwięksi jak na przykład http://cinkciarz.pl mogą pochwalić się nawet sponsoringiem reprezentacji Polski w piłkę nożną, na co chyba nigdy nie mógłby sobie pozwolić zwykły stacjonarny kantor.

  Listopad 15th, 2017 at 1:26 pm

 • Marta Jagodzińska

  Kilka lat temu w moim rodzinnym mieście były 4 kantory i do dziś prosperują, czyli jakoś sobie radzą. Ale faktycznie kolejek w nich nie widać nigdy i wątpię aby np. przedsiębiorcy z nich korzystali. Mnie osobiście znacznie bardziej komfortowo korzysta się z przewalutowań online, najczęściej przez pluskantor.pl, ponieważ tu mam pewność szybkich przewalutowań o każdej porze. Stratą czasu byłoby dla mnie odwiedzanie co parę dni zwykłego kantoru, mówię to z perspektywy drobnego przedsiębiorcy, w korporacjach uważam że to wręcz nie możliwe. W naszych czasach usługa przewalutowań online jest po prostu potrzebna.

  Styczeń 24th, 2018 at 10:05 pm

 • Kamil Nowacki

  Nie wyobrażam sobie wymiany walutowej w kantorach stacjonarnych z prostego powodu – ich kursy są kiepskie, przez co sporo tracimy na wymianie. Kantory internetowe są w tej dziedzinie dużo lepsze i właśnie dlatego ich popularność tak wzrosła. Osobiście korzystam z usług Amronet, który ma obecnie najlepszą ofertę na rynku – polecam serdecznie :)

  Styczeń 31st, 2018 at 9:43 am

 • łukoosz

  Na podstawie tego co widzę, zarówno e-kantory jak i tradycyjne mają się dobrze. Choć ta sama branża, specjalnie nie wchodzą sobie w drogę, a klienci wybierają po swojemu, są i tacy co wolą te tradycyjne- ich sprawa. Sam preferuję bezgotówkowe przewalutowania, szkoda mi tracić czas i ryzykować przepłaceniem. Przez pluskantor.pl wymieniam ok rok czasu, spread ani razu nie wynosił więcej niż 2 grosze, a w pobliskim stacjonarnym 20 gr to już „tanio”.

  Maj 9th, 2018 at 11:34 pm

 • łukoosz

  Na podstawie tego co widzę, zarówno e-kantory jak i tradycyjne mają się dobrze. Choć ta sama branża, specjalnie nie wchodzą sobie w drogę, a klienci wybierają po swojemu, są i tacy co wolą te tradycyjne- ich sprawa. Sam preferuję bezgotówkowe przewalutowania, szkoda mi tracić czas i ryzykować przepłaceniem. Przez pluskantor.pl wymieniam ok rok czasu, spread ani razu nie wynosił więcej niż 2 grosze, a w pobliskim stacjonarnym 20 gr to już „tanio”.

  Maj 9th, 2018 at 11:34 pm

 • iwo

  Są na pewno konkurencją ale czy zagrożeniem? To zależy chyba od tego czy i jak stacjonarne kantory wobec tej konkurencji się odniosą, w sensie jakości i atrakcyjności swoich usług. Póki co jednak mało jest na mieście kantorów które by wycenialy na tyle korzystnie, że byłbym skłony tam walutę wymieniać. Także pozostaję przy platformie Gieldawalut.com, która daje mi lepsze warunki i zapewnia bezpieczne bezgotówkowe przewalutowania.

  Sierpień 30th, 2018 at 1:12 am

 • Michał M

  Wiesz, ja zrezygnowałem ze stacjonarnego kantoru kompletnie jak parę razy walutę wymieniłem przez Amronet.na dużo lepszych warunkach. Wziąwszy od uwagę to,że na pewno nie jestem odosobnionych przypadkiem to daje do myślenia

  Wrzesień 24th, 2018 at 11:35 pm

Odpowiedz:

 • Intensedebate
 • Connect
 • Twitter
 • OpenID

Wykonanie Serwisy internetowe