Obligacje Skarbowe sprzedają się niczym świeże bułeczki

Data:
14.02.2012
Komentarzy:
1 »

Nie tak dawno pisałem, że atrakcyjne oprocentowanie obligacji w połączeniu z bezpieczeństwem stanowić mogą poważną alternatywę dla lokat bankowych. Nie minęło wiele czasu i styczeń wydaje się potwierdzać te oczekiwania. Z opublikowanych właśnie danych na temat wielkości sprzedaży obligacji skarbowych wynika, iż inwestorzy indywidualni kupili w styczniu obligacje za 215,5 mln zł.

Najpopularniejsze były detaliczne obligacje dwuletnie, których oprocentowanie w skali roku wynosi 4,5%. Obligacje te stanowiły 57% całości sprzedanych papierów. Na drugiem miejscu uplasowały się obligacje czteroletnie, oprocentowane na 5% w skali roku. Na ostatnim stopniu obligacyjnego podium znalazły się obligacje dziesięcioletnie z oprocentowaniem 5,75%.

Obligacje skarbowe są coraz łatwiejsze do nabycia. To z pewnością sprzyja rosnącej ich sprzedaży.
Oprócz placówek PKO Banku Polskiego, który jest agentem emisji, obligacje dostępne są w POK Domu Maklerskiego PKO BP. Coraz większą rolę pełnią jednak kanały zdalne: telefon, internet na stronie www.obligacjeskarbowe.pl oraz przez konto Inteligo.

Z danych Ministerstwa Finansów wynika, iż w przypadku obligacji trzy i czteroletnich, zdalne kanały odpowiedzialne były za sprzedaż ponad 20% obligacji. Ciekawą informacją jest też to, że najwięcej obligacji zakupiły osoby zamieszkujące w województwie mazowieckim. To pokazuje siłę nabywczą tego województwa na tle reszty kraju. Drugie na liście woj. śląskie miało sprzedaż dwukrotnie niższą.

Wraz z likwidacją lokat „antybelkowych” bankowa oferta lokat terminowych przechodzi chwilowe załamanie. Dla klientów oznacza to gorsze stawki oprocentowania. To dodatkowo wspomaga sprzedaż obligacji. Przy obecnej tendencji miesięcznej wartości sprzedaży obligacji rok obecny ma szansę być lepszym niż rok 2011. Przypomnę, że wówczas sprzedano obligacje o wartości 2,2 mld zł. Kolejne miesiące pokażą czy uda się znaleźć kupców na obligacje za ponad 2,5 mld zł rocznie.

obligacje skarbowe, inwestowanie w obligacje

  • Podziel się wpisem: Wykop Facebook Blip

Komentarze

One Response to “Obligacje Skarbowe sprzedają się niczym świeże bułeczki”

Odpowiedz:

  • Intensedebate
  • Connect
  • Twitter
  • OpenID

Wykonanie Serwisy internetowe