Bank Zachodni WBK i Kredyt Bank łączą się.

Data:
29.02.2012
Komentarzy:
1 »

Grupa KBC, do której należy Kredyt Bank oraz Banco Santander, który jest właścicielem Banku Zachodniego WBK poinformowały o podpisaniu porozumienia w sprawie połączenia obu banków w jedną instytucję. Dzięki temu na polskim rynku pojawi się bardzo potężny gracz stając się numerem 3 na bankowym rynku a ulegając jedynie PKO BP i Pekao SA.

Wraz z informacją pojawia się mnóstwo pytań o to, jak połączenie wpłynie na coraz bardziej skonsolidowany rynek.

Należy zadać sobie przede wszystkim pytanie czy konsolidacja ma więcej plusów czy minusów.
Z jednej strony połączenie banków oznacza zwiększenie ich pozycji, a co za tym idzie stabilności finansowej, z drugiej zaś zmniejsza konkurencję na rynku. Połączenie banków oznacza często niepewność u części klientów co do kierunku w jakim podąży nowy podmiot. Bojąc się zmian, podwyżek kosztów część z klientów decyduje się w takich wypadkach zmienić bank stając się atrakcyjnym kąskiem dla konkurencji.

Nie zapominajmy, że Hiszpanie kupują banki w Polsce nie dlatego, że mają one ładną nazwę tylko dla chęci zysku swoich akcjonariuszy. Po zakupie BZ WBK a teraz Kredyt Banku zyskają na polskim rynku bardzo silną pozycję. Setki milionów euro wydane na przejęcia muszą się jednak zwrócić. Mało tego, muszą zarabiać kolejne miliony euro. Nietrudno się więc domyśleć, że kiedy cała bankowa układanka okrzepnie, nowy „wielki” bank przyjrzy się starannie prowadzonemu biznesowi i zacznie szukać źródeł zwiększenia zysków. Wszak synergia to nie tylko połączenie, to szukanie oszczędności i maksymalizacja zysku.

Być może w pierwszym okresie po połączeniu bank przeprowadzi jakąś akcję mającą na celu przekonać klientów, że fuzja niesie wiele dobrego i zaoferuje klientom atrakcyjne produkty.
W dłuższej perspektywie należy jednak spodziewać się poszukiwań źródeł przychodów.
Ograniczenie konkurencji na rynku z pewnością nie jest dobrą wiadomością dla klientów.

Co zatem na połączeniu obu banków mogą zyskać obecni klienci, których po fuzji będzie ponad 3,5 mln?

Przede wszystkim dostęp do większej sieci oddziałów i bankomatów. Powstały w 1990 roku Kredyt Bank posiada 373 oddziały, a jego klienci mogą korzystać z sieci ponad 6500 darmowych bankomatów. Dodając do tego prawie 600 oddziałów BZ WBK i kolejne kilka tysięcy dostępnych bankomatów klienci nowego podmiotu będą oddział i bankomat praktycznie na wyciągnięcie ręki.

Poza tym zyskają dostęp do szerszej oferty produktowej, choć w tym wypadku bardziej zyskają raczej klienci Kredyt Banku niż BZ WBK. Ten drugi od lat należy do czołówki banków nowoczesnych i podążających za trendami. Kredyt Bank do ubiegłego roku pozostawał nieco statyczny w tym względzie.
Należy jednak pamiętać, przy okazji fuzji zniknie z rynku część dublujących się oddziałów, tj, zlokalizowanych zbyt blisko siebie w poszczególnych miastach, dzielnicach. Oznaczać to będzie z pewnością zwolnienia personelu w obu bankach.

Póki co poczekać należy na opinię Komisji Nadzoru Finansowego oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie zgody na połączenie banków. Patrząc na zmiany jakie dokonały się w ostatnich latach śmiało można powiedzieć, że z roku na rok o taką zgodę będzie coraz trudniej. Za kilka lat możemy mieć na rynku 4 maksymalnie 5 wielkich graczy rozdających karty na bankowym rynku i kilkanaście mniejszych banków, których rola będzie coraz mniejsza.

Na koniec pozostaje zadać pytanie, czy hiszpański Banco Santander zaspokoił póki co swój apetyt na polskie banki? Po przejęciu BZ WBK i Kredyt Banku w krótkim czasie, Polska staje się dla niego jednym z kluczowych rynków.

fuzja BZ WBK Kredyt Bank

  • Podziel się wpisem: Wykop Facebook Blip

Komentarze

One Response to “Bank Zachodni WBK i Kredyt Bank łączą się.”

Odpowiedz:

  • Intensedebate
  • Connect
  • Twitter
  • OpenID

Wykonanie Serwisy internetowe