Lokaty terminowe przestały się opłacać.

Data:
14.03.2012
Komentarzy:
2 »

Od kilku miesięcy za sprawą wysokiej inflacji lokaty terminowe w zdecydowanej większości przypadków nie chronią naszych oszczędności przed spadkiem ich realnej wartości nie mówiąc już o jakimś zauważalnym zarobku.

Potwierdzają to wszelkie rankingi lokat w odniesieniu do inflacji za dany okres. Świeże zestawienie tego typu sporządziła właśnie firma Open Finance. Blisko ¾ lokat terminowych zakładanych w lutym 2011 roku przyniosło ich posiadaczom straty. Zarobili szczęściarze, którzy wybrali oferty takich banków jak: FM Bank, Idea Bank, Meritum Bank i Getin Bank. W tych 4 bankach rekordowe zyski netto z lokat rocznych wyniosły od 0,91% do 1,1%. Jakby na to nie spojrzeć nie ma się z czego cieszyć.

To wprawdzie więcej niż ujemne wyniki z lokat w takich bankach jak Pekao SA, czy Multibank, ale znacznie poniżej oczekiwań klientów. Co gorsza póki co nie widać szans na poprawę. W lutym inflacja liczona rok do roku wyniosła 4,3%. Stale rosnące ceny paliw, żywności i energii sprawiają, że na znaczący spadek inflacji nie ma w najbliższym czasie co liczyć.

Banki poza akcjami promocyjnymi, lokatami połączonymi z kontami osobistymi lub co gorsza z funduszami inwestycyjnymi też nie będą w stanie zaoferować na dłużej oprocentowania rzędu 8-9% rocznie, a dopiero tyle pozwoliłoby zarobić netto ok. 4-5% rocznie.

Co zatem robić mając oszczędności?
Takie pytanie może sobie zadać przeciętny posiadacz oszczędności w wysokości kilku, kilkunastu tysięcy złotych. Skoro przeciętna lokata daje po roku niespełna 1,2% realnego zysku to oszczędzanie w ten sposób wydaje się nie mieć sensu. W tym samym czasie ceny większości dóbr i usług poszły w górę o 5-10% albo więcej. Można próbować np. zainwestować w obligacje skarbowe, które ostatnimi czasy cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem i pozwalają zarobić nieco więcej niż przeciętna lokata.

Można też postawić sprawę w sposób następujący.
Skoro nie możemy zarobić, to może spróbujmy zaoszczędzić.
Pomocne w tym będzie przejrzenie comiesięcznych wydatków i zobowiązań. Wiele osób, które posiadają jakieś oszczędności posiada równocześnie zobowiązania kredytowe jak choćby debet na koncie czy zadłużoną kartę kredytową. Zamiast szukać lokaty terminowej znacznie korzystniejszym finansowo rozwiązaniem będzie spłacenie owego debetu czy zadłużenia na karcie kredytowej. Nawet jeśli nie chcemy całkowicie pozbywać się oszczędności pamiętajmy o jednym.
Zakładając lokatę bank daje nam 5% rocznie, a zadłużając się na karcie łupi nas na ok. 20% rocznie. Rachunek wydaje się więc prosty. Każde 100 zł spłaconego zadłużenia to czysty zysk w wysokości ok. 15% rocznie. Trudno o lepszą lokatę, nie tylko w tej chwili, ale kiedykolwiek.

lokaty terminowe

  • Podziel się wpisem: Wykop Facebook Blip

Komentarze

2 Responses to “Lokaty terminowe przestały się opłacać.”

Odpowiedz:

  • Intensedebate
  • Connect
  • Twitter
  • OpenID

Wykonanie Serwisy internetowe