Z cyklu pod lupą: Lokaty rentierskie w Concerto Kredyt Banku

Data:
23.03.2012
Komentarzy:
1 »

Od czasu pojawienia się informacji o przejęciu Kredyt Banku przez Santander Bank, KB postanowił wzbogacić swoją ofertę depozytową o nowe produkty. Tym razem w ręce klientów oddane zostały lokaty rentierskie zakładane na 1, 2 lub 3 lata.

Postanowiłem przyjrzeć im się nieco i napisać o tym parę słów.
Lokata rentierska brzmi dumnie. Pierwsze skojarzenie to oferta dla zamożnego klienta, a więc wymagająca sporego kapitału. I tu zdziwią się wszyscy, którzy pomyśleli, że aby założyć lokatę rentierską w programie Concerto Kredyt Banku dysponować muszą kwotą rzędu 50-100 tys. zł albo więcej. Otóż, i tu jest pierwszy mały zgrzyt, do założenia lokaty wystarczy….1000 zł.

Tak niska kwota minimalna stanowi zachętę dla klientów. Dużo łatwiej założyć lokatę i zamrozić 1000 zł niż 50 000 zł i więcej. Tylko czy nazwa rentierska jest tu właściwa?

Co takiego zatem oferuje lokata rentierska?:
- oprocentowanie stałe 5,5% w skali roku,
- odsetki naliczane co miesiąc.

Tyle plusów.

Teraz minusy.
Tych nie ma za wiele a jednak:
- lokata wymaga zamrożenia środków na minimum rok. Przy obecnie szybko zmieniającej się ofercie banków to bardzo długo,
- w przypadku zerwania lokaty przed upływem roku, otrzymamy tylko 50% oprocentowania lokaty.

Reasumując, lokata rentierska Kredyt Banku niczym, poza nazwą się nie wyróżnia.
Należąc do klientów programu Concerto a więc osób, które co mc przelewają na konto min. 7 tys. zł lub mają aktywa w wysokości 200 tys. zł można spokojnie znaleźć atrakcyjniejsze lokaty. Wystarczy nieco rozejrzeć się wśród ofert konkurencji.

Przykładowo wprowadzona niedawno do oferty lokata Alior Banku na 6 miesięcy, oferuje oprocentowanie stałe 6,2%, brak konieczności zakładania konta, brak utraty odsetek w przypadku zerwania lokaty.
Drugą alternatywą jest „Lokata na Start” Getin Banku dostępna na GetinOnline.pl, która oferuje oprocentowanie stałe 7% na 2 mce. Kapitalizacja odbywa się na koniec trwania lokaty i podobnie   jak w Alior Banku nie jest wymagane posiadanie konta.
Getin Bank w przypadku zerwania lokaty przed upływem 2 mcy nie wypłaci odsetek wcale, ale za to okres trwania lokaty, który wynosi zaledwie 2 mce czyni ją pomimo wszystko atrakcyjniejszą od lokaty Kredyt Banku.

Co ważne, minimalne kwoty dla obu wspomnianych lokat to 1000 zł w Alior Banku i 500 zł w GetinOnline. Powyższe krótkie porównanie pokazuje, że nawet w ofercie na pozór z wyższej półki trafiają się produkty ładnie nazwane i opakowane, które po rozpakowaniu nie są w niczym lepsze a nawet słabsze od konkurencji. Warto zawsze sięgać po rankingi, porównania lokat, gdyż oferta poszczególnych banków mocno się różni i przede wszystkim bardzo szybko się zmienia.

Nie sposób być na bieżąco ze wszystkimi informacjami bez wsparcia stosownych narzędzi.
Na szczęście internet pozwala w ciągu kilku minut zorientować się co do aktualnej oferty i coraz częściej w ciągu kolejnych kilku minut założyć lokatę online. Jeszcze 5 lat temu można było o tym tylko pomarzyć.

lokaty rentierskie, Concerto Kredyt Bank

  • Podziel się wpisem: Wykop Facebook Blip

Komentarze

One Response to “Z cyklu pod lupą: Lokaty rentierskie w Concerto Kredyt Banku”

Odpowiedz:

  • Intensedebate
  • Connect
  • Twitter
  • OpenID

Wykonanie Serwisy internetowe