Kwietniowy ranking lokat terminowych, czyli gdzie zarobimy najwięcej.

Data:
20.04.2012
Komentarzy:
1 »

Od 3 tygodni funkcjonują nowe zasady naliczania podatku od zysków kapitałowych. Za sprawą owych zmian z rynku zniknęły tzw. lokaty antypodatkowe, pozwalające skutecznie omijać podatek Belki o ile tylko kwota naszej lokaty mieściła się w odpowiednim limicie. Wraz ze zmianami podatkowymi banki muszą szybko przygotować na tyle atrakcyjne oferty, aby zatrzymać klientów, którzy do tej pory korzystali z ich lokat, a teraz mogą rozglądać się za nową ofertą.

Na nowości nie trzeba było długo czekać. Kilka banków tylko w ostatnich 2 tygodniach wprowadziło do swojej oferty atrakcyjne lokaty. Jak to jednak zwykle bywa, mało kto jest w stanie śledzić wszystko na bieżąco i porównać kilka lokat, które w ogólnym ujęciu nie różnią się od siebie wiele. Nie znaczy to jednak, że można bez namysłu udać się do pierwszego z brzegu banku.

W takich sytuacjach z pomocą przychodzą zwykle rankingi lokat.
Nie inaczej będzie i tym razem. Najnowszy ranking lokat opublikowała właśnie porównywarka TotalMoney.pl

Cóż ciekawego możemy w nim znaleźć?
Przede wszystkim informacje o 4 nowych lokatach, które na rynku są od niedawna i każdy kto posiada trochę wolnej gotówki powinien się z nimi zapoznać.

Są to:
- 6 miesięczna Lokata z premią w Kredyt Banku, która oferuje 6,5% w skali roku,
- 6 miesięczna Lokata FM Banku na 6,3%,
- 6 miesięczna Lokata Alior Banku oprocentowana na 6,2%, które wyróżnikiem jest możliwość zerwania depozytu przed czasem bez utraty naliczonych odsetek,
- Depozyt Plus Toyota Banku,
- Lokata Wiosenna Banku Ochrony Środowiska,

Tyle jeśli chodzi o depozyty dłuższe bo 6-cio miesięczne.

Kto lideruje w zestawieniu lokat najkrótszych czyli 1 miesięcznych?
Tu prym wiedzie eurobank ze swoim 5,10% w skali roku. Minimalnie słabiej oprocentowana jest lokata BGŻOptima bo 5% rocznie. Na koniec warto wspomnieć o zajmującej trzecie miejsce lokacie Alior Banku oprocentowanej na 4,25%. Pozostałe lokaty można generalnie omijać z daleka, gdyż potencjalnych zysk, po odjęciu podatku i inflacji oznaczać będzie dla nas realną stratę.

Lokata na 7 procent. Załóż już dziś.

Po lokatę na 3 miesiące udaj się do Meritum Banku.
Jego Pierwsza Lokata długo nie znajdzie pogromcy jeśli chodzi o wysokość oferowanego oprocentowania. Lokata na 8,5% skierowana jest do nowych klientów, którzy otworzą w banku Konto Zarabiające. Sporo słabszą ofertę ma już FM Bank (6,10%) oraz neoBANK i Get Bank. Oba oferują po 6%w skali roku.

Na koniec dwa słowa o najlepszych lokatach na 12 m-cy.
Tu najlepiej wypada oferta FM Banku z 6,4% w skali roku. Tuż za nim z ofertą na 6,2% znalazły się: Lokata Standardowa Internetowa Meritum Banku oraz lokata Direct+Internet Santander Consumer Bank. Na ostatnim miejscu podium znalazł się Get Bank i jego lokata na 6,15% w skali roku.

Powyższe informacje z banków pokazują wyraźnie, że po likwidacji lokat antybelkowych walka o oszczędności klientów rozpoczęła się niejako od nowa. Bankowcy obserwują oferty konkurencji i starają się nie pozostawać w tyle. Tradycyjnie tworzy się grupa liderów, którzy mają najlepsze w danej chwili lokaty i cała reszta banków, które nie wiedzieć czemu nie wydają się zbyt zainteresowane braniem udziału w wyścigu o oszczędności klientów.

Na lokacie 8,5% + zwrot za paliwo.

Pamiętajmy, że zdecydowana większość lokat po odjęciu podatku Belki, przyniosła w ostatnim roku straty uwzględniając ok. 4% inflacji. Dlatego każde 0,5% na lokacie więcej warte jest chwili na  zastanowienie się i porównanie kilku ofert. Uwzględnijmy też w swoich planach szybko zmieniającą się ofertę banków. Z tego też względu wybierajmy raczej lokat krótko okresowe: 1 m-c, maksymalnie 3 m-ce. Zamrażając gotówkę na rok ryzykujemy tym, że za miesiąc czy dwa, aktualnie posiadana lokata może wcale nie być tak atrakcyjna jak w momencie jej zakładania.

  • Podziel się wpisem: Wykop Facebook Blip

Komentarze

One Response to “Kwietniowy ranking lokat terminowych, czyli gdzie zarobimy najwięcej.”

Odpowiedz:

  • Intensedebate
  • Connect
  • Twitter
  • OpenID

Wykonanie Serwisy internetowe