Spadek ilości udzielanych kredytów hipotecznych coraz bardziej doskwiera sprzedającym mieszkania.

Data:
30.05.2012
Komentarzy:
2 »

Firma Open Finance podsumowała I kwartał 2012r.  na rynku kredytów hipotecznych. Dla banków i sprzedających mieszkania nie są to dane dające powody do zadowolenia. Ilość udzielonych kredytów hipotecznych w złotówkach spadła o 12,4% wobec I kw. 2011r. Jeszcze większy, bo aż 27% spadek zanotowano w ilości kredytów walutowych.

Te ostatnie zostały praktycznie wyeliminowane z oferty większości banków, a jeśli pozostały to udzielane są w euro po spełnieniu bardzo wysokich wymogów dochodowych. Należy pamiętać, że w ostatnich 3-4 latach to właśnie kredyty walutowe wiodły prym. Nawet 65% kredytów było udzielanych we frankach i euro. Obecnie jest to ok. 11%. Pokazuje to, jak wiele zmieniło się na rynku w ostatnich latach.

Banki oferuję wprawdzie kredytów złotówkowe, lecz są one znacznie droższe niż walutowe. Ponadto raty tych kredytów rosną za sprawą ostatniej podwyżki stóp procentowych dokonanej przez Radę Polityki Pieniężnej. Co gorsza, dla posiadaczy kredytów jak również dla planujących zaciągnąć kredyt w złotówkach, RPP nie wyklucza dalszych podwyżek co jeszcze bardziej zwiększy koszt kredytu i tym samym zmniejszy jego dostępność (spada wówczas zdolność kredytowa).

Zwiększenie przez banki wymogów, które należy spełnić by uzyskać kredyt hipoteczny szybko przekłada się na rynek nieruchomości. Nie mogąc liczyć na kredyt wiele osób zmuszonych jest odłożyć decyzję o zakupie własnego M na potem lub szukać mniejszych lokali niż początkowo mieli w planach. Problemy mają deweloperzy, którzy rozpoczęli swoje inwestycje 2 lata temu i teraz próbują znaleźć chętnych na oddawane lokale. Nowych mieszkań przybywa a chętnych wręcz przeciwnie.

Wymusza to wprawdzie obniżki cen oferowanych lokali, lecz nie na tyle aby uratować coraz trudniejszą sytuację. Jakby tego było mało dogorywa program Rodzina na Swoim, który w ostatnich latach miał spory wpływ na akcję kredytową banków. Po kolejnych zmianach limitów ilość kredytów udzielanych w ramach RnS spadła do poziomu sprzed 2 lat.

Reasumując, sytuacja na rynku nieruchomości jest trudna i będzie raczej trudniejsza. Banki nie są tak skore do udzielania kredytów jak kiedyś. Sami kredytobiorcy widząc pogarszającą się sytuację gospodarczą w tym obawy o stabilność zatrudnienia są mniej skorzy do podejmowania zobowiązań i ograniczą swoje plany mieszkaniowe. Cała ta sytuacja może mieć jeden plus. Ceny mieszkań w perspektywie 2-3 lat mogą spaść o kolejne kilkanaście procent, zbliżając się tym samym powoli do ich realnej wartości. Pamiętajmy, że w dużej mierze to właśnie akcja kredytowa banków w ostatnich latach wywindowała ceny mieszkań do absurdalnych tylko dlatego, że klienci mogli uzyskać tak wysoki kredyt jaka była cena za mieszkanie. Tamte czasy nieprędko wrócą i chyba nie ma za czym tęsknić.

 • Podziel się wpisem: Wykop Facebook Blip

Komentarze

2 Responses to “Spadek ilości udzielanych kredytów hipotecznych coraz bardziej doskwiera sprzedającym mieszkania.”

 • Spadek ilości udzielanych kredytów hipotecznych coraz bardziej doskwiera sprzedającym mieszkania. | Soclen News

  [...] post by tomasz.bar Zapraszamy do zapoznania si Maj 29th, 2012 Być może zainteresują Cię też: Tesco [...]

  Maj 30th, 2012 at 7:32 am

 • Benny

  Kredyt walutowy przedstawia się w miarę korzystnie w Cinkciarz.pl. Na ich stronie napisali tak:
  „Przy założeniu zakupu w naszym systemie 600 CHF miesięcznie dajemy Państwu możliwość zaoszczędzenia aż 98 złotych* w stosunku do ceny oferowanej przez bank. Rocznie daje to oszczędność rzędu 1176 złotych, natomiast przy długoterminowym kredytowaniu na okres 30 lat oszczędność rzędu 35 280 złotych. Jest to aktualnie najbardziej rewolucyjna opcja w systemie kredytowania na naszym rynku finansowym.”

  Brzmi pięknie, ale ciekaw jestem czy to w ogóle możliwe.
  Źródło: https://cinkciarz.pl/kantor/rewolucyjna-usluga-dla-kredytobiorcow

  Lipiec 19th, 2012 at 5:04 pm

Odpowiedz:

 • Intensedebate
 • Connect
 • Twitter
 • OpenID

Wykonanie Serwisy internetowe