Gruper.pl ma nowego właściciela.

Data:
04.06.2012
Komentarzy:
2 »

Pierwszy w Polsce serwis zakupów grupowych, Gruper.pl uruchomiony 2 lata temu został sprzedany poinformował serwis Wyborcza.biz. Nabywcą został koncern mediowy, właściciel m.in. dziennika „Polska” – Polskapresse.

Po transakcji Polskapresse będzie posiadał 54% udziałów Grupera. Dla przypomnienia dodam, że współzałożycielem Gruper.pl jest Marek Borzestowski, były twórca Wirtualnej Polski, a obecnie milioner inwestujący w nowe przedsięwzięcia.

Choć póki co nie podano wartości transakcji zastanawiające może być samo jej przeprowadzenie.
Nasuwa się naturalne pytanie.
Czyżby Gruper.pl nie widział szans dalszego dynamicznego rozwoju na coraz bardziej konkurencyjnym rynku zakupów grupowych?
Pozycja lidera jaką posiada Groupon.pl, będący częścią globalnego giganta jest niekwestionowana.
Z drugiej strony serwisy zakupów grupowych stały się uzupełnieniem oferty potentatów    jak : Allegro i jego Citeam, czy HappyDay Agory. Rok temu kupca znalazł też FastDeal.pl, kupcem była giełdowa spółka DGA.

Może zwyczajnie jesteśmy świadkami początku konsolidacji branży. W ostatnich 2 latach serwisów zakupów grupowych powstało ok. 50. Wiadomym było od początku, że miejsca starczy dla 5-10.
Reszta upadnie lub zostanie przejęta przez większych graczy. Póki co największe serwisy w Polsce należą już do dużych graczy. W tym można upatrywać szans na ich dalszy rozwój, efekty synergii, uzupełnienie oferty. Czasem przejęcie znanej marki i jej klientów ma znacznie większy sens niż budowana biznesu od zera. Zwłaszcza na tak konkurencyjnym rynku. Nie należy też zapominać, że po początkowym zachłyśnięciu się modą za grupowe zakupy obecnie mają one coraz gorszą prasę.

Pojawia się coraz więcej opinii negatywnych, sugerujących, że na zakupach grupowych zarabia jedynie właściciel serwisu. Dopóki jednak moda jako tako trwa, najwięksi gracze z pewnością będą się starali wycisnąć ze swoich serwisów jak najwięcej. Warto obserwować Grupera pod nowymi rządami. Kolejne przejęcie jest też wskazówką dla konkurencji i sygnałem, że na rynku w najbliższych miesiącach może dojść do istotnych zmian.

 • Podziel się wpisem: Wykop Facebook Blip

Komentarze

2 Responses to “Gruper.pl ma nowego właściciela.”

 • Gruper.pl ma nowego właściciela. | Soclen News

  [...] post by tomasz.bar Zapraszamy do zapoznania si Czerwiec 4th, 2012 Być może zainteresują Cię też: Toyota [...]

  Czerwiec 5th, 2012 at 6:21 am

 • Scoupon.pl

  Sprzedaż serwisu może wiązać się z chęcią inwestycji w inne sektory. Zakupy grupowe mają przed sobą okres konsolidacji i weryfikacji modelu biznesowego

  Czerwiec 6th, 2012 at 2:23 pm

Odpowiedz:

 • Intensedebate
 • Connect
 • Twitter
 • OpenID

Wykonanie Serwisy internetowe