Amber Gold i Marcin Plichta czyli tematy numer jeden dla niemal wszystkich mediów.

Data:
11.08.2012
Komentarzy:
20 »

Okres wakacyjny nazywany jest często sezonem ogórkowym. Wszystko za sprawą mniejszego pędu życia codziennego, zwolnienia życia politycznego, które to zwykle dostarcza mediom nowych tematów. Można powiedzieć, że gdyby nie Olimpiada w Londynie, te wakacje nie różniłyby się od poprzednich, a tym samym media nie miałyby zbyt wiele tematów na temat, których warto pisać i robić  o nich reportaże.

Tak jednak się nie stało i dziennikarze jak również telewizja zyskały niezwykle nośne tematy,  o których każdego dnia pojawiają się nowe informacje. Wszystko za sprawą dwóch firm i jednej osoby. Te firmy to oczywiście Amber Gold, OLT Express i prezes pierwszej z nich, niejaki Marcin Plichta (poprzednie nazwisko Stefański). Stwierdzenie, że tematy związane z firmą Amber Gold i osobą jej prezesa zdominowały niemal prasę i wiadomości telewizyjne nie jest zbyt na wyrost. Siła mediów wydaje się być ogromna na tyle, że sam Marcin Plichta w oświadczeniu dla dziennikarzy pokazywanym w telewizji stwierdził, iż to media zabiły jego firmy OLT Express a zaraz potem Amber Gold.

Choć sama historia firmy Amber Gold znana jest mi od dawna, i pisałem już o niej na blogu, to ostatnie informacje jakie pojawiają się w związku z jej działalnością dostarczają coraz więcej szczegółów. To, że firma została umieszczona na liście ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego dawało powody do obaw co do bezpieczeństwa powierzanych jej środków. Przypomnę tylko, że Amber Gold zachęcał do zakładania niezwykle atrakcyjnie oprocentowanych lokat, nawet na 12% rocznie. Tak wysokie zyski miały zapewniać klientom inwestycje w złoto, których firma rzekomo dokonywała. Piszę rzekomo, gdyż obecnie nie ma już pewności, czy Amber Gold faktycznie kupował złoto, czy pieniądze szły na inne, nieznane cele. W tej chwili firma przestała wypłacać swoim klientom należne im pieniądze, a Ci klienci, którzy decydują się zerwanie trwających lokat straszeniu są utratę blisko 40% kwoty. Tak wysokie koszty to m.in. prowizja za zerwanie lokaty plus spread od transakcji na złocie.

To co w całej historii Amber Gold wydawać się może najciekawsze i bardzo niepokojące zarazem to, to że osoba pokroju Marcina Plichty działa w biznesie, obraca milionami złotych, zakłada linie lotnicze, a ma na koncie kilka wyroków skazujących m.in. za zagarnięcie cudzego mienia.

Jak to możliwe, że osoba tak młoda (28 lat), mogła dopuścić się tylu czynów podlegających karze pozbawienia wolności, ale nigdy takiej kary nie musiała odbyć. Wszystkie rozprawy kończyły się wyrokami w zawieszeniu. Gazeta Wyborcza dotarła do listy wyroków ciążących na osobie Marcina Plichty, z której jasno wynika, iż obrotny biznesmen ma na koncie aż 7 wyroków w tym trzy za zagarniecie mienia, trzy za wyłudzanie kredytów i jeden za fałszowanie dokumentów. To wszystko uzbierał w ciągu 5 lat, w latach 2005-2010. Łatwo można zgadnąć, że Amber Gold musiał powstać z pieniędzy zdobytych na drodze przestępstwa. Następnie środki wpłacane przez klientów Amber Gold zasilały linie lotnicze OLT Express. Wszystko szło dobrze do czasu pierwszych problemów Amber Gold. Gdy firma przestała finansować przewoźnika, ten w przeciągu zaledwie 2 tygodni ogłosił bankructwo zostawiając na lodzie 130 tys. klientów, którzy zakupili bilety na loty.

Obecnie trwają ustalenia Ministerstwa Sprawiedliwości i prokuratora generalnego w jaki sposób osoba z siedmioma wyrokami może zakładać kolejne firmy. Jakby w odpowiedzi na trwające ustalenia, żona Marcina Plichty, założyła na początku sierpnia nową firmę, w której mąż został członkiem zarządu, a ona sama jej prezesem. Ciekawy ruch zważywszy na coraz większe zamieszanie wokół Amber Gold i wstrzymanie wypłat pieniędzy klientów rzekomo z przyczyn prozaicznych. Żaden bank w Polsce nie chce założyć spółce konta bankowego, po tym jak wcześniej kilka banków odmówiło Amber Gold współpracy po  ostrzeżeniach Komisji Nadzoru Finansowego. Co dalej stanie się z blisko 70 mln zł jakie klienci firmy wpłacili do firmy? Tego póki co nie wiemy.

Warto jednak śledzić losy bohaterów serialu Amber Gold, chociażby dlatego, że jutro kończy się Olimpiada, a do końca wakacji w telewizji serwują głównie powtórki. A tak całkiem serio, mam nadzieję, że sprawa Amber Gold przyczyni się do podjęcia działań przez instytucje nadzoru finansowego mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa środków powierzanych instytucjom nie posiadających stosownych zezwoleń, czyli będących tzw. parabankami.

O Amber Gold z pewnością będę pisał w najbliższych dniach, gdyż sprawa jest naprawdę ciekawa.
Zachęcam do odwiedzin.

 • Podziel się wpisem: Wykop Facebook Blip

Komentarze

20 Responses to “Amber Gold i Marcin Plichta czyli tematy numer jeden dla niemal wszystkich mediów.”

 • marxxl

  I pomyśleć, że Amber Gold był głównym sponsorem filmu „Lech Wałęsa”. Mając kasę widać łatwo sobie zrobić niezły PR, nie ma co.

  Sierpień 11th, 2012 at 11:33 pm

 • jaszczur198

  Ponoć Amber to jakaś pralnia pieniędzy. Moze ten cały Plichta to tylko pionek w rękach jakiś grubych ryb?
  Pewnie nieprędko to wyjdzie na jaw o ile wyjdze. Pod latarnią najciemniej.

  Sierpień 11th, 2012 at 11:36 pm

 • cichy

  Gazeta Wyborcza piala ze syn Tuska brał kasę z OLT Express za jakieś ekspertyzy lotnicze czy coś. Nie wiedział koleś ze to śmierdzacy intereres a jako syn premiera zaraz bedzie na językach? W prasie pisali o tym i Plichta pokazal w TV jakies umowy z Tuskiem

  Sierpień 11th, 2012 at 11:38 pm

 • artysta

  pomijając juz niewiedze Polaków o finansach, jakim kurna cudem teraz sie okazuje ze koleś ma 6 czy 7 wyroków i jest szefem takiej firmy, toż to śmierdziało od dawna. Tylko kto to krył pytam, bo krył na bank. Skoro gośc robłił wałki wyłudzając pieniądze to jakie miałby skrupuły zgarnać nie 100 tys,ale 100 mln zł.

  Sierpień 11th, 2012 at 11:42 pm

 • ogor

  Plichtowie kupili pałac za 6,5 mln zł. Biedni nie są widać. Ciekawe czy z własnych czy kasy klientow. Ech, GW pisała że w 2 lata zarobili 20 mln zł, niezly deal

  Sierpień 11th, 2012 at 11:49 pm

 • Amber Gold i Marcin Plichta czyli tematy numer jeden dla niemal wszystkich mediów. | Soclen News

  [...] post by tomasz.bar Zapraszamy do zapoznania si Sierpień 11th, 2012 Być może zainteresują Cię też: Komisja [...]

  Sierpień 12th, 2012 at 6:40 am

 • Afera Ambera

  Temat jest niesamowicie ciekawy, jednak z tego co zauważam to zawsze wracamy do jednego punktu – do słabego wymiaru sprawiedliwości nie radzącego sobie z interpretacją prawa.

  Sierpień 12th, 2012 at 12:40 pm

 • Tomasz

  Dziękuję za wpis. Myślę, ze bez względu na to, czy Amber Gold zwinie pieniadze klientów czyli okaże się jednym wielkim oszustwem sprawa nieudolności wymiaru sprawiedliwości bedzie tu nie mniej ważna.
  Skoro człowiek z kilkoma wyrokami za przywłaszczenie mienia zaklada kolejna firme przyjmujaca od klientow grube miliony to coś jest mocno nie tak. Pytanie ilu takich Plichtów mamy w Polsce, i jakie robią wałki, sami lub przez inne bliskie im osoby.

  Jeśli jakiś pojedynczy czlowiek założy piramide i zniknie z pieniedzmi to zwykle winę zwala się na klientów którzy sa sami sobie winni. Ale tu sprawa siega znacznie głębiej. Nieudolność sądów, opieszałość KNF i prokuratury, a teraz wypływaja coraz to nowe ciekawostki.

  Sierpień 12th, 2012 at 3:00 pm

 • zaTVN

  Kurcze to już naprawde jaja sie robia, TVN dotarł do info ze klienci Ambera maja wplacac pieniadze na nowe konto, Konto nowej spolki jego żony. Przecież to jest chore.
  Przecież ta nowa spolka jest czysta póki co. Tzn moze przelewac pieniadze gdzie chce
  http://www.tvn24.pl/biznes-gospodarka,6/pieniadze-dla-amber-gold-ida-na-konto-nowej-firmy,270311.html

  Sierpień 12th, 2012 at 9:48 pm

 • FoldPage

  Z tego szumu może wyniknąć nieco dobrego. Może ludzie zaczną ostrożniej patrzeć na to gdzie powierzają oszczędności całego życia.
  Fakt, faktem sprawa pokazuje, że instytucje Państwa na wielu etapach zawiodły. Powinny chronić interesy obywateli, a tymczasem o Amber Gold i ich niejasnych metodach funkcjonowania mówiło się od bardzo dawana. Może dałoby radę uchronić większą ilość naiwnych klientów tego parabanku.

  Sierpień 16th, 2012 at 1:20 pm

 • Kantor Tychy

  Ja dalej się zastanawiaj jak działa KNF, sprawdzałem dane ponad rok temu i na ich liście znajdowały się jakieś nie istniejące spółki. Ekonomiści twierdzą, że ludzie są sami sobie winni, ale jak ludzie mogą polegać na organach nadzoru finansowego, które działają tak beznadziejnie…

  Sierpień 16th, 2012 at 2:33 pm

 • tomasz.bar

  Też jestem zdania, że afera Amber Gold ma szansę wpłynąć na działania urzędów nadzorujących. Samo wpisanie Ambera na listę KNF nic nie daje z prostego powodu. 90% Polaków nie wie, czym jest Komisja Nadzoru Finansowego,a co dopiero aby szukali jakiś list firm, które mają bądź nie mają stosownych licencji.
  Jak ktoś nie śledzi prasy finansowej, portali działów biznes, to takie info są mu obce.

  Sierpień 16th, 2012 at 10:42 pm

 • tomasz.bar

  Ciekaw też jestem jaki był przeciętny klient Ambera. Z tego co pokazywali w TV to masa emerytów. Uderzali wiec w klienta najmniej wyedukowanego i najbardziej łatwego do wciśniecia kitu. Tacy ludzie nie wiedzą, że nie da się dostać 12% jak bank daje 5%. Oni patrzą na obiecanki w reklamach. A to zawsze fatalnie się kończy.

  Sierpień 16th, 2012 at 10:45 pm

 • obywatel

  Kurcze człek ma tupet. Plichcie postawiono 6 zarzutów po przesłuchaniu, a on przyznaje się do jednego. Do niezłożenie sprawozdania finansowego za 2011 rok. Jakby to był sednem sprawy. Ciekaw jestem jak to się wszystko teraz potoczy.

  Sierpień 17th, 2012 at 6:20 pm

 • opinie

  Kiedy Państwo Polskie na poważnie zzajmie się wszystkimi parabankami a nie tylko Amber Gold?
  Toć taki PKF Skarbiec naciuąga na przedpłąty od kilku dobrych lata i mimo dziesiątek procesów w sądzie dalej naciaga…

  Październik 8th, 2012 at 3:43 pm

 • forum kredytowe

  Zaraz po Amber Gold KNF powinien się wziąć za PKF Skarbiec:
  http://www.forum-kredytowe.pl/f136/dobra-pozyczka-pkf-skarbiec-opinie-42839.html
  Ta firma działa chyba dłużej od Ambera i ludzi pokrzywdzonych też jest sporo.

  Luty 25th, 2013 at 10:54 pm

 • marcin

  Ciekawe jak bedzie z firma [url=http://bannersbroker.com/]banners brokers[/url] ktora nakreca ludzi w inwestycje :)

  Kwiecień 4th, 2013 at 2:15 pm

 • tychy

  oto jak działa dzika deregulacja rynku finansowego. każdy może naobiecywać bóg wie czego, żyć na koszt innych a potem wyparować. widać jak kraść to tylko miliony

  Maj 16th, 2013 at 6:13 pm

 • Zanim Pożyczysz

  Przy firmach pozabankowych trzeba stsowac się podstawowych zasad:
  http://zanimpozyczysz.pl/wiarygodnosc-firmy-pozyczkowej-sprawdzic-firma-pozabankowa-uczciwa/
  a na pewno nie zostaniemy oszukani.

  Marzec 18th, 2014 at 6:16 pm

 • kredyt.pl

  jak wyżej, albo po prostu korzystać ze sprawdzonych instytucji bankowych?

  Marzec 26th, 2015 at 6:23 pm

Odpowiedz:

 • Intensedebate
 • Connect
 • Twitter
 • OpenID

Wykonanie Serwisy internetowe