Już 10 tys. osób poszkodowanych w aferze Amber Gold

Data:
14.11.2012
Komentarzy:
0 »

Choć od upadku firmy Amber Gold, oferującej inwestycje w złoto, mija właśnie 3 miesiące, o sprawie jest wciąż głośno, i raczej nieprędko się to zmieni. Śledztwo dotyczące działalności parabankowej zatacza coraz szersze kręgi. Główny podejrzany w sprawie, czyli prezes Amber Gold, Marcin Plichta od zatrzymania przebywa w areszcie. Do prokuratury wpłynęło tymczasem ponad 10 tys. zgłoszeń od klientów oszukanych przez Amber Gold.

Łączną wartość roszczeń szacuje się na ponad 400 mln zł, ale wciąż ulega ona zmianie, gdyż niektórzy poszkodowani zgłaszają się zarówno do prokuratury jak i do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Dla tych osób inwestycja w złoto, z pewnością jest najgorszą w ich życiu, i to w sytuacji, w której złoto uchodzi właśnie za jedną z najbardziej bezpiecznych form lokowania kapitału.

Z informacji przekazanych do prasy na temat śledztwa dowiedzieć się można, że przesłuchanych ma być ponad 500 byłych już pracowników Amber Gold. Trwa również wycena znalezionych podczas śledztwa kruszców. Przypomnę były to złote sztabki o wadze 57 kg, platyna ok 1 kg i niecały kilogram srebra.

Swoją drogą zastanawiam się, ile spośród 400 mln zł uda się odzyskać?
Prezes Amber Gold inwestował potężne środki w upadłe linie lotnicze OTL Express. Mówiło się nawet o kwocie rzędu 60 mln USD czyli blisko 200 mln zł. Oznaczałoby to nic innego jak utopienie gigantycznej kwoty w biznesie, którego już nie ma.

Poza tym szef Amber Gold prowadził bardzo wystawne życie. Nabył dla siebie i spółki kilkanaście samochodów i kilka nieruchomości. Jednym słowem żył niczym oligarcha pławiąc się w luksusach podczas, gdy klienci nie świadomi ryzyka inwestowania w złoto za pośrednictwem Amber Gold wciąż wpłacali pieniądze.
Ciekaw jestem, czy po takiej aferze, organy nadzoru finansowego wezmą  się pod rękę z instytucjami rządowymi jak prokuratura i stworzą prawne ramy, które w przyszłości skutecznie utrudnią powstanie i rozwój takich tworów jak Amber Gold.

  • Podziel się wpisem: Wykop Facebook Blip

Komentarze

Odpowiedz:

  • Intensedebate
  • Connect
  • Twitter
  • OpenID

Wykonanie Serwisy internetowe