Jak mniej płacić za wodę – poradnik kryzysowy

Data:
03.12.2012
Komentarzy:
1 »

Rosnące koszty gospodarstw domowych skłaniają coraz więcej osób do poszukiwania sposobu jak mniej płacić za wodę, energię czy paliwo do samochodu. I choć oszczędności w skali miesiąca mogą wydawać się iluzoryczne to w okresie roku mogą dać kilkaset złotych w kieszeni więcej. A to już suma nie do pogardzenia. Niejako w odpowiedzi na zainteresowanie konsumentów w sieci pojawia się coraz więcej artykułów, poradników na temat jak zmniejszyć wydatki, na które na co dzień mogliśmy nie zwracać uwagi.

Analiza firmy Open Finance powołująca się na dane GUS, mówi o tym, że 4 osobowa rodzina wydaje na wodę ok. 2400 zł rocznie. Jest to suma ilości zużytej wody razy koszt podgrzania części z tej wody. Trzeba przyznać, że jest z czego oszczędzać, a na pewno warto próbować.

Nawyki i przyzwyczajenia to połowa sukcesu.
Ceny wody rosną nieprzerwanie od lat i nie widać szans na to, aby uległo to zmianie. A skoro ceny rosną to jedynym co można zrobić, by płacić niższe rachunki jest bardziej racjonalne jej wykorzystanie. Przykładów na to można przytoczyć kilka. Najprostsze to chociażby rzadsze kąpiele w wannie na rzecz prysznica czy zakręcanie kranu podczas mycia zębów.

Jak duże może dać to oszczędności pokazują szacunki, na które powołuje się Open Finance.
Jedna wanna wody to ok. 120-150 litrów wody, podczas gdy prysznic zużywa jej ok. 30-40 l.
Podobnie sprawa wygląda z zużyciem wody podczas mycia zębów. Nie zakręcenie kranu na te kilka, pozornie nieistotnych chwil to utrata 6-10 litrów.

Cieknące krany to kolejne setki utraconych litrów. Warto więc dokonać małego przeglądu i wymienić cieknące baterie. Pamiętajmy, że jest to inwestycja na lata, która choć początkowo może nieco kosztować, to zwraca się po latach. Woda wszak drożeje i drożej będzie.

We wspomnianej analizie przeczytać możemy jeszcze o tym, iż warto zaopatrzyć się w zmywarkę do naczyń. Choć początkowo jest to spory wydatek, to wraz z jej eksploatacją oprócz mnóstwa czasu spędzonego przy zlewie, zaoszczędzamy setki litrów wody miesięcznie. Dowodzą tego badania prowadzone na Uniwersytecie w Bonn. Wynika z ich, iż do umycia kompletu 140 szt naczyń, sztućców itd. potrzebujemy aż 103 litrów wody. Zmywarka umyje to samo zużywając 22 litry. Co istotne ilość prądu zużyta podczas pracy zmywarki jest zbliżona do tej jakiej potrzebowaliśmy do ręcznego mycia, (woda ciepła jest podgrzewana).

Eksperci z Open Finance, zwracają również uwagę na potrzebę racjonalnego używania pralki. Pranie lekko pobrudzonych ubrań to nie tylko większe zużycie wody i prądu, ale przedwczesne niszczenie odzieży. Dlatego, warto segregować ubrania na dwa, trzy rodzaje i prać z umiarem. Stan licznika zużycia wody i prądu z pewnością będzie niższy jeśli nabędziemy tych na pozór prostych nawyków.
Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze można z powodzeniem wykorzystać na ciekawsze rzeczy, niż opłata rachunków.

 • Podziel się wpisem: Wykop Facebook Blip

Komentarze

One Response to “Jak mniej płacić za wodę – poradnik kryzysowy”

 • żukoskrakus

  Radni Krakowa podnieśli właśnie opłaty za wodę i odprowadzanie ścieków od 1 stycznia 2013.
  To tak w temacie. Po podwyżce opłat za komunikację miejską i podatków od nieruchomości nic tylko przenosić się do Krakowa.

  Grudzień 6th, 2012 at 2:24 am

Odpowiedz:

 • Intensedebate
 • Connect
 • Twitter
 • OpenID

Wykonanie Serwisy internetowe