Kredyt Bank i Bank Zachodni WBK zyskały zgodę KNF na połączenie.

Data:
05.12.2012
Komentarzy:
0 »

W dniu wczorajszym Komisja Nadzoru Finansowego wyraziła zgodę na połączenie obu banków. Sama zgoda wydawała się być formalnością, ale była niezbędna do podjęcia dalszych kroków ku integracji obu banków. Z całą pewnością połączenie Banku Zachodniego WBK i Kredyt Banku obok
fuzji Raiffeisen Banku i Polbanku jest największym wydarzeniem na krajowym rynku bankowym od lat.

Tradycyjnie przy takich okazjach do mediów trafiają komunikaty pełne zapewnień ile to na integracji skorzystają klienci nowego, starego banku.
Z pewnością jest w tym trochę racji, gdyż zwiększa się ilość dostępnych produktów, sieć oddziałów itd. Czy jednak na pewno klienci przyzwyczajeni do swoich banków nie odczują zmian na swojej skórze? Pamiętając połączenie banków Pekao SA z BPH nie można być tego pewnym. Przy tamtej okazji głośno mówiło się, o tym, iż spore grono klientów postanowiło zmienić bank na nowy w obawie przed odgórnymi zmianami. Niewykluczone, że tym razem będzie podobnie. Nieswojo mogą poczuć się zwłaszcza dotychczasowi klienci Kredyt Banku, ponieważ bank ten przestaje istnieć przynajmniej z nazwy. Nazwa jaką zyska połączony podmiot to Bank Zachodni WBK. To dobra wiadomość dla konkurencji, która chętnie przyjmie nowych klientów, którzy wręcz sami mogą szukać dla siebie nowej oferty.

Marka Kredyt Bank zostanie zachowana w nowej strukturze jako znak towarowy dla usług oferowanych przez Bank Zachodni WBK. Będą to placówki z logo KB, system bankowości elektronicznej oraz witryna www.

Po połączeniu nowy Bank Zachodni WBK będzie obsługiwał 3,5 mln klientów (1,5 mln z Kredyt Banku). Dzięki wsparciu inwestora strategicznego, czyli banku Santander ma stać się jednym z trzech największych banków w Polsce, stając jak równy z równym obok PKO BP, Pekao SA i BRE Banku.

Tyle wiemy o samym banku. Ciekaw jestem jednak innego aspektu, który zawsze pojawia się przy tego typu transakcjach. Mam tu na myśli nieuchronne zwolnienia pracowników połączonej instytucji.
Czytając informacje o zapowiadanych zwolnieniach przy okazji połączenia Raiffeisen Banku Polska z Polbankiem EFG, które mówią o 800 osobach, które pożegnają się z pracą, nie można nie zadać pytania ile zwolni Bank Zachodni WBK? 800-1000 osób? Więcej? Bank jest większy niż w/w więc i zwolnienia mogą być dotkliwsze.

Od dawna jestem zdania, że banków w Polsce jest za dużo. Ostatnie lata tylko potwierdzają, że nie dla wszystkich graczy starcza klientów na tyle zamożnych, aby pozwolić zarabiać bankom setki milionów złotych rok w rok. Teraz, kiedy kolejne banki znikają z rynku, pozostaje pytanie kto następny do przejęcia? Czas pokaże, czy w nadchodzącym 2013 roku doczekamy się kolejnych ruchów. Może powróci temat przejęcia Banku Pocztowego przez PKO BP?

  • Podziel się wpisem: Wykop Facebook Blip

Komentarze

Odpowiedz:

  • Intensedebate
  • Connect
  • Twitter
  • OpenID

Wykonanie Serwisy internetowe