Równi i równiejsi w banku, czyli jakie zawody są dobrze widziane przy udzielaniu kredytu

Data:
21.06.2013
Komentarzy:
1 »

Do tego, że o kredyt w banku jest coraz trudniej nie trzeba nikogo przekonywać. Banki za sprawą rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego mocno ograniczyły akcję kredytową i przyglądają się bacznie klientom nim udzielą im kredytu. Kłopoty mają zwłaszcza klienci zaciągający kredyt mieszkaniowy. Ten jak wiadomo wymaga sporej zdolności kredytowej, a z tą bywa różnie. Trudna sytuacja na rynku pracy budzi niepewność co do jutra, a co dopiero gdy przyjdzie nam spłacać kredyt przez 25 lat. Wiedzą o tym klienci i banki. Okazuje się jednak, że pomimo wszystko niektórzy klienci mają w bankach łatwiej. Które profesje są przez bankowców wyróżnione?

Z pewnością nie mówi się o tym głośno, ale są zawody uprzywilejowane jeśli chodzi o postrzeganie ich w momencie ubiegania się o kredyt. Firma Fines będąca operatorem bankowym w niedawno opublikowanym materiale wyróżniła następujące zawody:

Lekarze i stomatolodzy
Weterynarze
Farmaceuci
Notariusze
Adwokaci
Radcy Prawni
Sędziowie
Prokuratorzy
Architekci
Biegli rewidenci i księgowi
Doradcy podatkowi
Tłumacze przysięgli
Inżynierowie budownictwa
Rzeczoznawcy majątkowi
Urbaniści
Komornicy

na ułatwienia mogą również liczyć taksówkarze, za sprawą prostej formy rozliczeń z fiskusem, która odbywa się jak wiadomo na podstawie karty podatkowej.

Jak widać lista profesji mile widzianych przy okazji ubiegania się o kredyt jest spora.

Czy jest to sprawiedliwe? Raczej nie,
Czy ma to pełne uzasadnienie w obecnych realniach gospodarczych? Raczej nie.

Ile bowiem jest dziś warta np. umowa o pracę na czas nieokreślony?
Tak naprawdę niewiele, gdyż w dobie redukcji etatów za miesiąc klient spłacający kredyt może otrzymać wypowiedzenie. Pomimo tego bankowcy z dość niezrozumiałych względów przywiązują dużą wagę do rodzaju umowy o pracę. Redukcje etatów obejmujące tysiące osób jakie przeprowadzają wielkie i powszechnie znane firmy powinny dać im do myślenia. A jednak nie dają.
Relikt przeszłości ma się dobrze, choć w obecnych realiach oznacza raczej odrealnienie podejścia do tematu przez bankówców co nie świadczy najlepiej o prowadzonej przez nich polityce.

Innym przykładem może być profesja taksówkarza. Co z tego, że przeciętny taksówkarz nieźle zarabia i rozlicza się w uproszczonej formie? Jeśli zachoruje lub zepsuje mu się samochód, wówczas nie zarabia i nikt mu nie zapłaci za 2 tyg. na L4 lub pobyt auta w warsztacie. Podobne przykłady można mnożyć. Jeśli architekt straci pracę a na rynku jest kryzys i nie ma wielkiego zapotrzebowania na projekty to będzie bez zajęcia. Architekt, inżynier budownictwa, rzeczoznawca majątkowy to zawody uzależnione od koniunktury czy to się komuś podoba czy nie.
Tworzenie takiej listy zawodów lepszych czy gorszych jest dość dziwne, gdyż nie przystaje do realiów rynkowych zwłaszcza w czasach dużej niepewności i pogarszającej się sytuacji gospodarczej. Brak popytu na usługi sprawia, że nie ma już lepszych profesji. Bez pracy pozostają tysiące wykształconych specjalistów, których firmy zwolniły w ramach cięć etatów lub przeszły na tzw. outsourcing pracowniczy.
Swoją drogą chętnie bym zobaczył zestawienie spłacalności kredytów wśród przedstawicieli uprzywilejowanych zawodów? Czy aby na pewno owa spłacalność jest znacznie wyższa niż u pozostałych?

Pozostaje pytanie czy ktoś się nad tym zastanowi, czy wspomniana lista pozostanie niezmieniona dla samego bycia?

  • Podziel się wpisem: Wykop Facebook Blip

Komentarze

One Response to “Równi i równiejsi w banku, czyli jakie zawody są dobrze widziane przy udzielaniu kredytu”

  • czasPlynie

    trafny wpis, ile warte są umowy najlepiej pokazuje redukcje w PZU, LOT, Polkomtel itp. Tysiące ludzie idzie na bruk w firmach w których pracowali po 15 lat. Taki PLUS zwolnił kilkunastu kierowników z pensjami po 20 tys i nie sadze aby znalezli latwo prace bo branża się kurczy i wszystko idzie ku fuzjom a fuzje to zwolnienia. Banki zwalniaja po 500-1000 osób od samej góry aż po dół. A sprzataczki to juz outsoricing za grosze przez agencje pracy.

    Czerwiec 21st, 2013 at 10:37 am

Odpowiedz:

  • Intensedebate
  • Connect
  • Twitter
  • OpenID

Wykonanie Serwisy internetowe