Konta oszczędnościowe jak lokaty – przestają się opłacać.

Data:
08.07.2013
Komentarzy:
8 »

Po ostatniej obniżce stóp procentowych z 3 lipca, znalazły się one na najniższym poziomie w historii i wynoszą 2,5%. To doskonała wiadomość dla wszystkich spłacających kredyty, gorsza dla posiadaczy oszczędności. I o nich właśnie chciałbym wspomnieć przy okazji lektury rankingu kont oszczędnościowych przygotowanego przez portal Bankier.pl

Wynika z niego bowiem jasno, że trzymanie pieniędzy na kontach oszczędnościowych przestaje się opłacać podobnie jak na klasycznych lokatach. Spośród 10 kont w zestawieniu zaledwie jedno daje zarobić nieco ponad 4% rocznie, a i to wiąże się z koniecznością spełnienia dodatkowych warunków.

Konto bez tzw. „haczyków” daje zarobić 3,6% choć oprocentowanie to nie obejmowało jeszcze środowej decyzji o obniżce stóp. Za kilka dni z pewnością ulegnie ono obniżeniu. Kiedy jednak spojrzy się na konta oszczędnościowe z końca zestawienia owe 3,6% jest doskonałym wynikiem. Przykładowo Bank Pocztowy oferuje swoim klientom całe 0,5%, a PKO Bank Polski i Pekao SA dają nie więcej niż 2% rocznie.

Na bezrybiu i rak ryba
Kto wygrał zatem w rankingu Bankier.pl?
Pracowite Konto Oszczędnościowe Banku BPH. Można na nim zarobić aż 4% ale pod warunkiem, że posiadamy w tym samym banku określone konto osobiste, którego prowadzenie może kosztować nawet 14,99 zł miesięcznie. Jeśli zatem nie jesteśmy na co dzień użytkownikiem takiego rachunku, zakładanie konta oszczędnościowego w BPH mija się raczej z celem. Nawet jeśli zarobimy 10 zł więcej na odsetkach, to oddamy to z nawiązką za prowadzenie konta. Decydując się zatem na konto oszczędnościowe nie warto kierować się tylko wysokością oprocentowania, a warunkami dodatkowymi jakie trzeba spełnić, aby takowe oprocentowanie otrzymać.

Podsumowując, dla posiadaczy oszczędności nadeszły trudne czasy. Zamiast poszukiwać lokat o 0,25% atrakcyjniejszych niż oferuje „nasz” bank może warto przyjrzeć się posiadanym zobowiązaniom w postaci debetów, zadłużonych kart czy innych kredytów. Wpłacenie nawet 1000 zł oszczędności na konto z debetem pozwoli zaoszczędzić o wiele więcej niż gdybyśmy ten tysiąc trzymali na lokacie. Rachunek jest prosty.
Przy oprocentowaniu debetu 12-14% rocznie i 3-4% na lokacie zyskujemy ok. 10% rocznie. Która, bezpieczna inwestycja daje taki zysk? Żadna. Dlatego warto o tym pamiętać.

 • Podziel się wpisem: Wykop Facebook Blip

Komentarze

8 Responses to “Konta oszczędnościowe jak lokaty – przestają się opłacać.”

 • Łukasz

  Świetne porady.

  Lipiec 9th, 2013 at 1:35 pm

 • Katarzyna

  Dobrze, że zwróciłeś uwagę na kwestie wpłaty pieniędzy na konto z debetem zamiast zamrażania ich na lokacie, z której zyski są minimalne. Taki właśnie sposób polecił mi ostatnio mój doradca, tylko szkoda, że nadal tak mało osób jest świadomych płynących z tego tytułu korzyści.

  Lipiec 16th, 2013 at 1:29 pm

 • Forum

  Oprocentowanie wszystkich produktów oszcednościowych jest bardzo niskie , poztsaje teraz chyba tylko giełda…

  Lipiec 22nd, 2013 at 4:01 pm

 • Doradca finansowy Kielce

  Jeśli ktoś lubi ryzyko to oczywiście giełda może przynieść ogromne zyski, ale wiadomo też, że można stracić. Jeśli chodzi o te konta oszczędnościowe to warto wspomnieć, że przy z reguły pierwsza wypłata środków jest bez prowizji, przy każdej następnej już bank odciąga określoną kwotę. Zdarza się więc tak, że możemy mniej zarobić niż odłożyliśmy.

  Lipiec 24th, 2013 at 7:56 am

 • Janusz Noworódka

  Rzeczywiście w zeszłym roku na moim koncie w BGŻ było ponad 6%- teraz skacze pomiędzy 3,6 a 4% i z tego co czytam będzie jeszcze spadało. Myślę, że lokaty jednak są bardziej opłacalne, choć oczywiście mniej wygodne jeśli ktoś chce wybierać pieniądze w tzw. międzyczasie.

  Sierpień 5th, 2013 at 10:11 am

 • Kuba

  Panie Januszu, niech się Pan nastawi na raczej jeszcze niższe oprocentowanie w BGŻ i innych kontach typu Meritum czy DB. Rynek u nas tak już działa, że nawet najmniejsze zawahania na rynku są w stanie znacznie pogorszyć warunki zarówno na kontach oszczędnościowych jak i lokatach. Poza tym wysokie oprocentowanie najczęściej zdarza się, gdy bank po prostu potrzebuje zebrać z rynku gotówkę na udzielanie pożyczek. Dziś niestety jesteśmy w takim okresie, że większość banków nie potrzebuje jakoś pilnie naszej gotówki.

  Pozdrawiam serdecznie.

  Sierpień 6th, 2013 at 4:22 pm

 • Pati

  Ja mam lokatę w Skoku Wołomin. Póki co nie narzekam, rocznie od 6,4 do 6,9%. A zastanawiałam się nad BPH ale to konto za 15zł wcale mi się nie uśmiechało, zwłaszcza, że od lat mamy konta w innym banku.

  Sierpień 13th, 2013 at 11:55 am

 • Ewa

  W SKOKu Wołomin? Nie wiem dlaczego ale mnie się to z mafią kojarzy ;) )

  Październik 3rd, 2013 at 1:01 pm

Odpowiedz:

 • Intensedebate
 • Connect
 • Twitter
 • OpenID

Wykonanie Serwisy internetowe