Niskie stopy procentowe to zarazem ulga i pułapka dla kredytobiorcy

Data:
09.07.2013
Komentarzy:
2 »

Po ostatniej, ósmej obniżce stóp procentowych dokonanej przez Radę Polityki Pieniężnej powody do zadowolenia powinny mieć osoby spłacające kredyty, jak również planujący dopiero się zadłużyć. Rekordowo niskie stopy procentowe kuszą. Nie należy jednak zapominać o tym, że nie są one dane raz na zawsze.

Im niższe są stopy procentowe tym teoretycznie niższe są raty kredytu. Wysokość owych rat wpływa bezpośrednio na naszą zdolność kredytową czyli wysokość kredytu jaki możemy zaciągnąć. Bank mając informację o naszych dochodach wylicza iż możemy płacić taką a nie inną ratę.
Co istotne raty te będziemy płacić przez lata, w przypadku kredytu hipotecznego nawet 2 dekady i dłużej. Dlatego dobrze by było na chłodno zastanowić się co będzie z naszym kredytem za rok czy dwa kiedy stopy procentowe zaczną rosnąć. Skoro w ciągu niespełna roku RPP dokonała 8 obniżek stóp, dlaczego w ciągu najbliższych 2 lat miałaby nie dokonać 8 podwyżek? Jeśli obecnie spłacany kredyt oznacza oszczędność na racie np. 200 zł miesięcznie w skali roku zyskujemy blisko 2,5 tys. zł.

Taki ekstra zastrzyk gotówki jest z pewnością mile widziany w każdym gospodarstwie domowym. Patrząc jednak nieco w przyszłość sytuacja może się odwrócić – czytaj pogorszyć. Co ważne w gorszej sytuacji mogą znaleźć się nie osoby, które już spłacają kredyty i mają obecnie nieco lżej, ale osoby, które właśnie planują się zadłużyć i niskie stopy procentowe nieco uśpią ich czujność. Niższa rata kusi i sprawia wrażenie „lekkiej” dla domowego budżetu. Dzięki niskim ratom łatwiej zaciągnąć większy kredyt, nawet większy niż początkowo planujemy. I tu możemy wpaść w pułapkę, ponieważ kiedy nasze raty wzrosną o 300-400 zł miesięcznie, a o tyle wzrosną w przypadku złotówkowych kredytów mieszkaniowych możemy mieć mały problem. Może nie tyle z regulowaniem rat co wyasygnowaniem tych dodatkowych 300-400 zł miesięcznie w domowym budżecie. Jakby nie patrzeć to ok. 4 tys. zł rocznie.

Dlatego zaciągając kredyt dziś, warto brać margines bezpieczeństwa i nie żyłować maksymalnie swojej zdolności kredytowej byleby tylko uzyskać możliwie duży kredyt. W sytuacji wzrostu rat będziemy zabezpieczeni przed tym w dość naturalny sposób – dzięki własnemu rozsądkowi.

 • Podziel się wpisem: Wykop Facebook Blip

Komentarze

2 Responses to “Niskie stopy procentowe to zarazem ulga i pułapka dla kredytobiorcy”

 • kredyty-mieszkaniowe.info

  Oczywiście, już otym kilka razy pisałem na forum kredytów mieszkaniowych:

  Sporo ludzi zapomina , że oprocentowanie kredytów hipotecznych nie jest stałe lecz zmienne

  Lipiec 22nd, 2013 at 3:58 pm

 • Marek

  Na forach podobne komentarze …

  Lipiec 23rd, 2013 at 8:10 pm

Odpowiedz:

 • Intensedebate
 • Connect
 • Twitter
 • OpenID

Wykonanie Serwisy internetowe