Rumuński fundusz inwestycyjny rezygnuje z GPW przez nacjonalizację OFE.

Data:
23.11.2013
Komentarzy:
1 »

Podczas gdy Polski rząd zagarnięcie blisko 130 mld zł z kont w OFE nazywa reformę II filara emerytalnego, rzeczy po imieniu nazywa Rumuński fundusz inwestycyjny Fondul Proprietatea, który na łamach portalu Romania-Insider.com informuje o wycofaniu się z planowanego debiutu na GPW.

Zamiast na Giełdzie Papierów Wartościowych fundusz planuje debiut w Londynie lub Nowym Jorku.
Jak wskazał jeden z zarządzających funduszem, jednym z powodów takiej a nie innej decyzji funduszu jest nacjonalizacja polskich OFE. Ciekaw jestem ile podobnych decyzji wpłynie do zarządu GPW w najbliższym czasie?

OFE od lat aktywnie uczestniczyły w inwestycjach na GPW i obok TFI były głównymi graczami, odpowiadającymi wielokrotnie za ostateczny kształt ofert publicznych jak i samej ceny sprzedawanych akcji. Nacjonalizacja ich przez rząd zaburza wiarę w ich siłę i rodzi obawy, czy aby za 2-3 lata kolejny krok rządu nie zgasi roli OFE całkowicie poprzez ich likwidację. Jest to coraz bardziej prawdopodobne patrząc na to jak łatwo udało się przeforsować obecny zabór 130 mld zł z kont przyszłych emerytów. Grzebiąc w OFE rząd świadomie lub nie wpływa na postrzeganie GPW a więc krajowego rynku finansowego. Powiedzmy sobie szczerze, będzie ono raczej tylko gorsze, co wpłynie niekorzystnie na możliwości rozwoju i tak już słabej giełdy.

  • Podziel się wpisem: Wykop Facebook Blip

Komentarze

One Response to “Rumuński fundusz inwestycyjny rezygnuje z GPW przez nacjonalizację OFE.”

  • Andrzej Warownik

    Często śmiejemy się z Rumuni jako kraju, obyczajów, ludzi itd. ale niestety nasz kraj wydaje się być coraz częściej bardziej zacofany pod wieloma względami.

    Listopad 29th, 2013 at 2:53 pm

Odpowiedz:

  • Intensedebate
  • Connect
  • Twitter
  • OpenID

Wykonanie Serwisy internetowe