Kodeks podatkowy i lista praw podatnika w miejsce ordynacji podatkowej

Data:
24.11.2013
Komentarzy:
4 »

Mateusz Szczurek, nowo mianowany minister finansów na konwencji PO, zapowiedział, że po 15 latach czas pożegnać się z obecną ordynacją podatkową na rzecz nowego kodeksu podatkowego z listą praw podatnika. Co o tym myśleć? Chciałoby się powiedzieć, że nowy minister otworzył właśnie własną listę pobożnych życzeń – tyle, że nie do zrealizowania w tzw. realu.

Polityka podatkowa jaką prowadzi się w ostatnich latach jest prymitywna i prosta zarazem. Opodatkować co się da i kogo się da i patrzeć co się dzieje. Na wszelki wypadek obiecać, że to wszystko na chwilę.
Jak potem się okazuje, że wyższe obciążenia wcale nie dają kokosów to podwyższa się dalej i dalej.
W ten sposób coraz większe obciążenia nakłada się na coraz mniejszą grupę społeczeństwa, która jeszcze jest w stanie je płacić. Szara strefa rośnie, emigracja rośnie, spada ilość urodzeń i ślubów. Polacy realnie ubożeją, bo wzrost pensji nie nadąża za kosztami życia. Aktywność zawodowa Polaków ledwie przekracza 55% stawiając nas w ogonie państw europy. Nie przeszkadza to jednak w tym aby  podwyższać VAT do 23%, zwiększać VAT na ubranka dla dzieci, akcyzę itp. Likwiduje się kolejne ulgi w tym na dzieci. A wpływy nadal są za małe w obliczu potrzeb. ZUS jest bankrutem więc sięga się po miliardy z OFE, aby nie musieć płacić z kasy państwa.

W dobie zbliżających się wyborów parlamentarnych w 2015 roku celem na najbliższe 1,5 roku jest tylko i wyłącznie pozorowanie działań i dobry PR. Na tyle dobry, aby pokazać, że wcale nie jest tak źle i będzie lepiej ale PO musi wygrać kolejne wybory, aby zyskać czas na wprowadzenie reform.

Jak stwierdził nowy minister to robota na dłużej niż dwa lata. A nie ma nawet tyle. Nie wiemy kto wygra wybory za 1,5 roku, ale nie można zakładać, że ktoś pozwoli na rewolucję jeśli Polski na nią nie stać.  Niepopularne pomysły będą duszone w zalążku, a jeśli to nie poskutkuje możemy spodziewać się zmiany ministra na mniej rewolucyjnego.

 • Podziel się wpisem: Wykop Facebook Blip

Komentarze

4 Responses to “Kodeks podatkowy i lista praw podatnika w miejsce ordynacji podatkowej”

 • khgf

  Widzę, że jak tak dalej będą wyciągać królików (czy innych szczurków) z kapelusza, to Polska niedługo splajtuje całkiem. I może byłoby to najlepsze wyjście.

  Listopad 27th, 2013 at 4:54 pm

 • MateuszW

  Usuneli tych ze słabą opinią – nic nowego przed wyborami, aby się oczyścić i zrobić zagranie pod publiczkę.

  Grudzień 3rd, 2013 at 4:07 pm

 • jaco

  Jakoś nie wierzę że p. Szczurek zmieni cokolwiek na lepsze. Zmniejszyć podatki? Kto mu na to pozwoli? Jak na jedno zmniejszą to na drugie podwyższą i to pewnie z nadwyżką. Przecież musi być kasa żeby panowie i panie z Wiejskiej mogli podróżować, korzystać z szofera itd.

  Grudzień 10th, 2013 at 12:52 pm

 • kredyt.pl

  na kredyt.pl pisaliśmy ostatnio nawet, że ta propozycja do dziś nie została wprowadzona :) dopiero planuja…w 2015 roku

  Marzec 26th, 2015 at 6:19 pm

Odpowiedz:

 • Intensedebate
 • Connect
 • Twitter
 • OpenID

Wykonanie Serwisy internetowe