Getin Noble Bank i PKO BP ukarane przez UOKiK

Data:
21.01.2014
Komentarzy:
8 »

Kilka dni temu do publicznej wiadomości przekazano informację o nałożeniu przez UOKiK kary 29 mln zł na PKO BP za sześć niedozwolonych praktyk w tym niedociągnięcia w obowiązkach informacyjnych i niedozwolonych zapisach w umowach kredytowych. Wczoraj podano informację o nałożeniu 6,7 mln zł kary na Getin Noble Bank.

Tym razem sprawa dotyczyła produktów oszczędnościowych tzw. polisolokat. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta uznał, iż bank wprowadzał w błąd swoich klientów nie informując ich o dotkliwych konsekwencjach rezygnacji z produktu w trakcie obowiązywania umowy co skutkować mogło utratą niemalże całości wpłaconych środków. Klienci nie byli informowani o wysokich kosztach rozwiązania umowy. Swoją drogą ciekawe ilu klientów mając pełną wiedzę zdecydowałoby się na oferowany im produkt? 5% może mniej?

Nie dowiemy się ile tak naprawdę na naciąganiu klientów na modne polisolokaty zarobił i zarobi jeszcze Getin Bank? Z pewnością o wiele więcej niż wynosi kara nałożona przez UOKiK. W ten sposób można wręcz powiedzieć, że bankom opłaca się działać według tego samego schematu: naciągamy klientów, zarabiamy 30-50 mln zł a jak przyjdzie zapłacić karę 5 mln zł i tak wyjdziemy mocno na plus. Opinia klientów to rzecz wtórna, byle zysk cieszył właścicieli. Poza tym czy tylko mi jedyni robimy klientów w balona?

Nie, no właśnie, a skoro tak to szkoda nie wykorzystać szansy na łatwy zarobek, zwłaszcza, że kredyty idą coraz gorzej, kart kredytowych wciskać nie ma już za bardzo komu, a konta osobiste klienci zmieniają jak rękawiczki. Myśląc takimi kategoriami nic się nie zmienia w postawie banków. Co rusz słyszymy o karach nakładach przez UOKiK czy KNF, ale wydaje się to mieć mały wpływ na działania banków. Rok w rok największe banki w kraju zarabiają 700 mln zł do ponad 1 mld zł. Mają więc z czego płacić symboliczne wręcz na tle zarobków kary i pozostają praktycznie bezkarne, aż do następnej kary. Na rynku mamy już wielu recydywistów, którzy zostali ukarani po 2-3 razy i dalej działają mniej lub bardziej świadomie na szkodę klientów.

Rozważając różne formy oszczędzania warto mieć w pamięci choćby informacje, które opisywałem parę dni temu na temat obligacji korporacyjnych.
Jeśli połączymy te fakty w całość tzn. niskie oprocentowanie lokat, naciąganie banków na wszelkie plany oszczędzania długoterminowego pełne pułapek ze stratą większości pieniędzy włącznie w przypadku wcześniejszej wypłaty, okaże się, że tak naprawdę oszczędzanie jest bardzo, ale to bardzo trudne. W praktyce oznacza albo symboliczne zyski z lokat, lub podejmowanie ryzyka jakie niosą wspomniane wyżej produkty. Klientom ceniącym przede wszystkim bezpieczeństwo i myślącym np. o emeryturze powinno zależeć przede wszystkim na utrzymaniu wartości swoich oszczędności i to wbrew temu co radzą różni „doradcy”, którzy żyją ze sprzedaży wysoko prowizyjnych produktów korzystnych jedynie dla instytucji, którą reprezentują. Miejmy zawsze swój rozum.

 • Podziel się wpisem: Wykop Facebook Blip

Komentarze

8 Responses to “Getin Noble Bank i PKO BP ukarane przez UOKiK”

 • Kamil Kotys

  Nareszcie się tym zajęto. Może teraz się zastanowią czy warto takie rzeczy robić . Chociaż mi się wydaje że oni już to przeliczyli zanim to zrobili czy koszty nie przerosną zysków.

  Styczeń 27th, 2014 at 1:06 pm

 • Melon

  KNF też ostatnio nieźle czyści! Kara tu kara tam.

  Wrzesień 11th, 2014 at 11:05 am

 • Binarny

  I bardzo słusznie, jeśli trzeba można karać i tych „wielkich”.

  Październik 2nd, 2014 at 1:54 pm

 • bezpieczny-zysk.com

  Warto też przypomnieć, że niedawno został wniesione pozew zbiorowy przeciwko mBankowi. No i Open Finance też postarał się, żeby dostać karę za tzw. polisolokaty.

  Październik 27th, 2014 at 9:14 pm

 • oferty-kredytow.com

  Jeszcze mBankowi by należała się kara, za to jak wydutkała frankowiczów…

  Czerwiec 24th, 2015 at 6:30 pm

 • Paweł

  Ciekawe, że tylko te dwie instytucje zostały ukarane…

  Październik 10th, 2016 at 3:50 pm

 • Bro

  No to się doigrali…

  Luty 21st, 2017 at 12:46 am

 • Opcje24.pl

  I bardzo dobrze!

  Luty 21st, 2017 at 12:50 am

Odpowiedz:

 • Intensedebate
 • Connect
 • Twitter
 • OpenID

Wykonanie Serwisy internetowe