Polacy odwracają się od lokat terminowych

Data:
28.01.2014
Komentarzy:
11 »

Deutsche Bank PBC za pośrednictwem firmy badawczej Homo Homini przeprowadził niedawno telefoniczny sondaż wśród Polaków co do ich preferencji w kwestii oszczędzania. I choć do tego rodzaju sondaży należy podchodzić ze sporym dystansem to ze zdobytych informacji bankowcy powinni wyciągnąć wnioski.

Jak powszechnie wiadomo kwestie finansów są w Polsce drażliwe i mało kto mówi o nich w pełni otwarcie, zwłaszcza jeśli informacji udzielamy obcym osobom przez telefon. Nie mniej jednak informacja, iż ilość chętnych od oszczędzania na lokatach bankowych zmalała wciągu roku z 31% do 15% jest, a przynajmniej powinna być dla bankowców cenna.

Czy taka postawa klientów może dziwić?
Nie, gdyż Polacy liczą i wychodzi im prosty rachunek, że poza względami bezpieczeństwa trzymanie oszczędności na lokatach nie ma większego sensu. Podobnie jest na bieżących rachunkach, które mają oprocentowanie praktycznie 0%. Już lepiej wzorem naszych zachodnich sąsiadów Niemców spłacać posiadane kredyty i oszczędzać tym samym na odsetkach wielokrotnie wyższych niż mizerne 2-3% na lokacie. W ten sposób możemy zarobić netto i 10% rocznie spłacając choćby debet czy zadłużenie na karcie kredytowej. Często o tym zapominamy traktując spłatę karty jako niewielki wydatek w skali miesiąca. I tak jest faktycznie. Spłata 200 zł zadłużenia po tzw. okresie bezodsetkowym wydaje się niewielka. Zapominamy tylko o tym, na ile oprocentowane jest owe 200 zł. Zwykle jest to 16% czyli maksymalna dopuszczalna stawka. Zestawiając to z oprocentowaniem lokat rachunek jest prosty.

A co z tymi, którzy szczęśliwie nie mają żadnych kredytowych zobowiązań, a mają oszczędności?
Dobre pytanie ale łatwej odpowiedzi nie ma. Zakładając, że mamy kilka tysięcy wolnych środków z całą pewnością nie należy ich zamrażać na długi okres. Stąd odpadają wszelkie lokaty na 2 lata itd. Warto porównać ofertę kont oszczędnościowych i wybrać takie, które nie wymaga posiadania dodatkowego konta osobistego w tym samym banku, za które wcześniej czy później przyjdzie nam płacić.

Jeszcze innym powodem, dla którego Polacy odwracają się od lokat jest tzw. proza życia, czyli trudna sytuacja bieżąca na rynku pracy i ogólnie rosnące koszty życia. Wiele osób musi reperować domowy budżet właśnie z oszczędności. To dobrze jeśli je ma, ale i to skończy się wcześniej czy później. W większości nie są to duże kwoty. Obawa przed stratą części oszczędności sprawia z kolei, że pieniądze nie płyną do innych form lokowania kapitału jak fundusze inwestycyjne, akcje czy produkty strukturyzowane. Wszak lepiej nie stracić ciężko odłożonych pieniędzy ryzykując na niepewnym rynku. W dobie realnego zagrożenia głodowymi emeryturami każdy grosz należy oglądać dwa razy nim powierzy się go wszelkiej maści „doradcom” opłacanym za sprzedaż produktów, na których zarabia głównie oferujący owy produkt.

Z co z bankami?
Odpływ środków z lokat do przysłowiowej skarpety to dla nich problem, gdyż tracą tanie źródło finansowania, które miały przez lata. Z tego źródła banki miały kapitał na akcję kredytową w tym m.in. na kredyty hipoteczne i gotówkowe. Teraz zmuszone są albo podnieść oprocentowanie lokat i wręcz do nich dopłacać, albo podnieść oprocentowanie kredytów, aby zrekompensować sobie niższą sprzedaż. Gorzej, że sprzedaż hipotek kuleje i kuleć raczej będzie wraz z podnoszeniem co rok limitu wymaganego wkładu własnego na mieszkanie. Przypomnę, że od 2017 roku będzie to 20%.

Kto wie jak za 3 lata zmienią się preferencje klientów banków. Niewykluczone, że będziemy mieli nieco wyższe stopy procentowe, ale to odbije się raczej na wyższym oprocentowaniu kredytów, mniej na lokatach, których oprocentowanie banki podnoszą wyjątkowo ospale. Tak czy inaczej dla banków nadchodzą raczej chude lata. Nie żebym ich żałował. Wielokrotnie pisałem, że banków w Polsce jest za dużo. Ostatnie 2-3 lata pokazują, że było to trafne spostrzeżenie, gdyż wiele banków zniknęło z naszego rynku a wraz z nimi wiele oddziałów zajmujących niekiedy niemalże każdą lepszą lokalizację w większym mieście.

Na koniec dodam jeszcze słówko. Polska się wyludnia na skutek emigracji. Tylko w 2013 roku wyjechało ok. 200 tys. rodaków. Większość z nich już nie wróci bo niby do czego? Będą wydawać swoje pieniądze, ale na obczyźnie.

 • Podziel się wpisem: Wykop Facebook Blip

Komentarze

11 Responses to “Polacy odwracają się od lokat terminowych”

 • Janek K.

  Nic dziwnego, że się odwracają bank obraca ich pieniędzmi i na tym zarabia, a szary Kowalski ma z tego grosze. Nie oszukujmy się to wina Tuska :) .

  Marzec 17th, 2014 at 1:12 pm

 • Pyrzyce

  Odwracają sie bo oprocentowanie bardzo niskie najlepsza lokata w marcu:
  http://ranking-kredytow.pl/lokata-najwyzszym-oprocentowaniu-marzec-2014.php
  BZ WBK (Lokata powitalna 1/2/3) daje zaledwie nieco ponad 3%

  Marzec 18th, 2014 at 10:29 pm

 • dodatkowagotowka.eu

  Nic nie wskazuje na to, żeby na lokatach zobaczyć wyższe oprocentowanie w końcu. Niestety ale trzeba przerzuć się na inne formy oszczędzania. A może staty…

  Październik 7th, 2014 at 2:05 pm

 • konta-oszczednosciowe.blogspot.com

  Zupełnie co innego czytałem na strefainwestorow.pl. Chyba trochę inaczej postrzegamy pewne rzeczy…

  Październik 17th, 2014 at 2:00 pm

 • Krystian

  A oprocentowanie lokat jak było niskie tak nadal pozostawia wiele do życzenia. Może przynajmniej podniosą je jak będą potrzebować pieniędzy przez frankowiczów..

  Wrzesień 22nd, 2015 at 4:39 pm

 • Krystian Kowalczyk

  nic dziwnego, że się odwracają jak teraz maksymalne oprocentowanie jest w okolicach 2-3%

  Grudzień 21st, 2015 at 3:45 pm

 • MarcinK

  Lokaty wracają powoli do łask, chociaż w styczniu jakiś specjalnych ofert nie znajdziemy. Warto jednak wiedzieć czym sugerować się przy wyborze takowej.

  Styczeń 15th, 2016 at 8:23 am

 • Robert

  Teraz jedyne lokaty jakie się opłacają to te krótkoterminowe, oferują oprocentowanie w okolicach 5%, ale nie ma się co oszukiwać, takie ciągłe odnawianie lokat jest dosyć męczące.

  Kwiecień 20th, 2016 at 11:38 am

 • Robert Malanowski

  Nic dziwnego.. oprocentowanie lokat jest teraz na poziomie oprocentowania kont oszczędnościowych, a jak wiadomo każdy woli mieć gotówkę pod ręką, a nie zamrożoną na lokacie, zwłaszcza jeśli zysk z jednego i drugiego jest poodobny

  Czerwiec 23rd, 2016 at 11:02 am

 • Jacek S

  Na dzień dzisiejszy to trudno wychaczyć lokatę na 4% powyżej 10 tyś zł i na razie nie zapowiada się żeby cokolwiek się zmieniło

  Marzec 9th, 2017 at 4:48 pm

 • Jarosław Rzebka

  Zgadzam się z przedmówcami – banki zarabiają na naszych oszczędnościach, a w zamian nic nie dają. niektóre wręcz jeszcze żerują na tym, że posiadamy np. karty kredytowe, debetowe i inne usługi, które mogłyby być za darmo, skoro co miesiąc „pożyczamy” im nasze ciężko zarobione pieniądze.

  Marzec 30th, 2017 at 9:17 am

Odpowiedz:

 • Intensedebate
 • Connect
 • Twitter
 • OpenID

Wykonanie Serwisy internetowe